پنتاگون از پرواز دومین بالن جاسوسی چین بر فراز آسمان آمریکای جنوبی خبر داد

پس از شناسایی اولین بالن جاسوسی چین در آسمان آمریکا وزیر خارجه ایالات متحده سفر خود به پکن را به تعویق انداخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که دومین بالن جاسوسی چین در 48 ساعت گذشته بر فراز آسمان آمریکای جنوبی پرواز کرده است. به گفته مقامات آمریکایی، اولین بالن جاسوسی، بیش از 24 ساعت پیش و در آسمان ایالات متحده آمریکا پرواز کرده بود.

پاتریک رایدر، سخنگوی پنتاگون، جمعه 3 فوریه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما از گزارش‌هایی مبنی بر پرواز یک بالن بر فراز آسمان آمریکای جنوبی آگاه هستیم. این موضوع مربوط به یک بالن جاسوسی دیگر وابسته به چین است.»

او در این اظهارات جزئیات بیشتری از جمله محل دقیق شناسایی این بالن ارائه نداد.

پس از شناسایی اولین بالن جاسوسی چین در آسمان آمریکا، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده سفر خود به پکن را به تعویق انداخت. دولت آمریکا این اقدام چین را محکوم کرده است.

دلایل متقاعدکننده

وزارت خارجه چین، شنبه 15 بهمن اعلام کرد که برای پرواز این بالن در آسمان ایالات متحده آمریکا «دلایل متقاعده‌کننده‌ای» دارد. این وزارت‌خانه سیاست‌مداران و رسانه‌های آمریکایی را متهم کرد که از وضعیت موجود برای «لکه‌دار کردن» اعتبار چین سوءاستفاده می‌کنند.

وزارت خارجه چین در این بیانیه تاکید کرد: «چین همواره با دقت زیادی به قوانین بین‌المللی پایبند است و به حاکمیت و تمامیت ارضی همه کشورها احترام می‌گذارد.»

اقدام غیرمسئولانه

به گفته وزارت خارجه آمریکا، آنتونی بلینکن در تماس تلفنی با وانگ یی، همتای چینی خود ضمن اذعان بر «ابراز تاسف چین» از این واقعه، آن را «اقدامی غیرمسئولانه و نقض آشکار حاکمیت آمریکا و قوانین بین‌المللی» خواند.

بلینکن پیشتر با هدف کاهش تنش‌ها بین واشینگتن و پکن قصد داشت به چین سفر کند. به گفته وزیر خارجه آمریکا، پرواز بالن جاسوسی وابسته به چین در آسمان آمریکا، در نقطه مقابل کاهش تنش‌ها بین دو کشور قرار دارد.

بلینکن تاکید کرد، آمریکا امیدوار است که «کانال‌های ارتباطی باز» بین دو کشور همچنان به فعالیت خود ادامه دهند. او درباره سفر خود به پکن نیز افزود، این سفر ممکن است پس از »فراهم‌شدن شرایط» انجام شود.

پرواز این بالن چینی بر فراز مراکز حساس و نظامی آمریکا، به سوژه‌‌ای خبرساز در سطح داخلی و جهانی تبدیل شده است.

این رویداد خشم شماری از قانونگذاران هر دو حزب سیاسی آمریکا را برانگیخته و مایک گالاگر و راجا کریشنامورتی، دو نماینده کنگره آمریکا، در بیانیه مشترکی اعلام کردند که حزب کمونیست چین نباید بتواند هر زمان که خواست به حریم هوایی ایالات متحده، دسترسی داشته باشد.

فرماندهی پدافند هوایی آمریکا اعلام کرده بود، جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، توصیه پنتاگون برای سرنگون‌کردن این بالن را از بیم سقوط لاشه آن در شهرها، رد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید