عزم اوکراین برای قطع کامل روابط دیپلماتیک با ایران

دیمیترو کولبا در هشدار به مقامات تهران: اوکراین از لحاظ تاریخی هیچ اشتباهی در حق ایران انجام نداده است و عواقب همکاری ایران با روسیه بیش از هر سودی، وخیم و مضاعف خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزیر خارجه اوکراین طی اظهاراتی گفت که کشورش «هر آن» ممکن است تصمیمی برای قطع کامل روابط دیپلماتیک با ایران اتخاذ کند.
دیمیترو کولبا جمعه 14 بهمن در مصاحبه‌ با «بی بی سی اوکراین» گفت، او پیشنهاد قطع روابط دیپلماتیک با ایران که به روسیه پهپاد برای استفاده در جنگ علیه اوکراین ارسال می‌کند را در اواسط ماه اکتبر 2022 به ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری کشورش، ارائه کرده است.

وزیر خارجه اوکراین همچنین گفت که ایران از «خط عبور کرده» و این موضوع، موضوعی «کاملا باز» است که ممکن است «بسته به رفتار ایران»، هر لحظه درباره آن تصمیم گرفته شود.

دیمیترو کولبا همچنین با اظهار اینکه «نمی‌داند چه کسی در حملات پهپادی به یک سایت نظامی در اصفهان، ایران، که شامگاه 29 ژانویه رخ داد، دست داشته»، گفت: «اوکراین از لحاظ تاریخی هیچ اشتباهی در حق ایران انجام نداده است و عواقب همکاری ایران با روسیه بیش از هر سودی، وخیم و مضاعف خواهد بود.»

پیش از این، مقامات اوکراینی گفته بودند که هیچ شکی ندارند که ایران در تولید و عرضه پهپادهایی که روسیه از آن‌ها برای هدف گرفتن زیرساخت‌های غیرنظامی و شهری اوکراین استفاده می‌کند، دست دارد.

گزارش‌هایی نیز منتشر شده که نشان می‌دهد روسیه تلاش دارد موشک‌هایی را از ایران به دست آورد که رهگیری آن‌ها برای پدافند هوایی اوکراین دشوار است، هر چند کییف هنوز شواهدی مبنی بر استفاده از چنین سلاح‌هایی توسط روسیه را ارائه نکرده است.

در شهریورماه، در پی شدت گرفتن حملات روسیه با پهپادهای انفجاری شاهد- 136 ساخت ایران به شهرهای اوکراین، کی‌یف اعلام کرد که روابط دیپلماتیک خود با ایران را کاهش داده و اعتبارنامه منوچهر مرادی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در «کی‌یف» را به دلیل آنچه تصمیم «غیردوستانه» تهران در تامین پهپاد برای نیروهای روسیه خوانده، لغو می‌کند.

کولبا پیش از این نیز، در آبان ماه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «العربیه» با اظهار این‌که ایران علاوه بر پهپادها به روسیه موشک‌ نیز داده است، تاکید کرده بود که در صورت تداوم پشتیبانی نظامی ایران از روسیه در تهاجم به اوکراین، کی‌یف به‌طور کامل به روابط دیپلماتیک خود با تهران پایان خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید