روزنامه «تایمز»: سپاه تهدیدی آشکار برای امنیت ملی بریتانیاست

به گفته این روزنامه، زمان آن فرا رسیده که دولت بریتانیا این «توهم» را که می‌شود از مسیر تعامل دیپلماتیک با تهران چیز سودمندی به دست آورد را کنار بگذارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه بریتانیایی «ساندی تایمز» در سرمقاله‌ای سپاه پاسداران ایران را «یک رژیم شرور درون یک رژیم شرور» نامیده است، و از دولت بریتانیا خواسته همانطور که ایالات متحده آن را در فهرست سازمان‌های تروریستی گذاشت و اتحادیه اروپا هم قرار است بگذارد، سپاه را تروریستی اعلام کند.

به گفته این روزنامه، زمان آن فرا رسیده است که دولت بریتانیا این «توهم» را که می‌شود از مسیر تعامل دیپلماتیک با تهران چیز سودمندی به دست آورد را کنار بگذارد، چرا که «رژیم آخوندی» به خاطر حفظ قدرت مدت‌هاست هرگونه خویشتن‌داری را از کف داده است.

پشتیبانی سفت و سخت تهران از تهاجم روسیه به اوکراین و ارسال هواپیماهای بدون سرنشین انتحاری و احیانا موشک‌های کروز و بالستیک به روسیه برای استفاده علیه اهداف غیرنظامی در اوکراین ضربه بزرگی به هواداران رویکرد دیپلماتیک به ایران زده است. ضربه بزرگ بعدی به آنها را «واکنش وحشیانه» تهران به تظاهرات سراسری وارد آورده است.

به گفته تایمز، سپاه پاسداران، چنانکه برخی در بریتانیا اصرار دارند، «بازوی نظامی» حکومت ایران نیست، بلکه «یک رژیم شرور درون یک رژیم شرور» است که برای خودش دستگاه‌های عریض و طویل اطلاعاتی و عملیاتی دارد، امپراطوری تجاری خودش را ساخته است، و در کشورهای دیگر نیروهای نیابتی شبه‌نظامی دارد. سپاه همچنین در راس برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران است.

این روزنامه تاکید می‌کند که سپاه یک «تهدید آشکار» برای امنیت ملی بریتانیاست. کن مکالوم، مدیر کل سازمان امنیت داخلی بریتانیا «MI5»، در ماه نوامبر فاش کرد که عوامل سپاه برای ربودن و کشتن حداقل ده شهروند بریتانیایی نقشه داشته‌اند، که البته نیروهای امنیتی بریتانیا موفق به خنثی کردن آن شده‌اند.

بر این اساس، تایمز نتیجه می‌گیرد همچنان که ایالات متحده سپاه را تروریستی اعلام کرد و اتحادیه اروپا نیز قصد دارد بکند، بریتانیا هم باید سپاه را در فهرست تروریستی قرار دهد. در صورت وقوع چنین اتفاقی، تمام دارایی‌های سپاه در بریتانیا مسدود می‌شود، و عضویت، حمایت مادی یا لابیگری برای آن جرم محسوب می‌شود و مجازات آن تا چهارده سال زندان خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size