ترامپ و قانو‌نگذاران: بالن جاسوسی چین در آسمان آمریکا فورا سرنگون شود

بنا به گزارش‌های رسانه‌ای آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا سفر رسمی خود به پکن را تحت تاثیر بحران بالن جاسوسی چین به تعویق انداخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پرواز یک بالن چینی که از دو روز پیش وارد آسمان شمال غرب آمریکا شده و مرور آن بر فراز مراکز حساس، نظامی و سایت‌های موشک‌های استراتژیک پنهان‌شده در دل زمین، به سوژه‌‌ای خبرساز در سطح داخلی و جهانی تبدیل شده است.

در ادامه واکنش‌ها به این خبر بنا به گزارش‌های رسانه‌ای، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا سفر رسمی خود به پکن را تحت تاثیر بحران بالن جاسوسی چین به تعویق انداخته است.

از سویی پکن جمعه 14 بهمن با تاکید بر انجام تحقیقات لازم پیرامون گزارش‌های آمریکا در مورد پرواز این بالن چینی بر فرار آمریکا، نسبت به هرگونه بزرگ‌نمایی و مبالغه در تاویل و تفسیر این خبر، هشدار داد.

فرماندهی پدافند هوایی آمریکا جمعه اعلام کرد که پرواز بالن چین در ارتفاعات بسیار بالا، همچنان زیر نظر قرار دارد.

مخالفت بایدن با سرنگونی بالن

این فرماندهی افزود که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، توصیه وزارت دفاع «پنتاگون» برای سرنگون‌کردن بالن را از بیم سقوط لاشه آن در شهرها، رد کرد.

واکنش تند قانونگذاران

با این حال، کانون خبر جدید در این خصوص، مجلس نمایندگان است و قانون‌گذاران آمریکایی طی واکنش‌هایی تند، خواهان واکنش فوری دولت آمریکا شدند.

این رویداد، خشم شماری از قانونگذاران هر دو حزب سیاسی را برانگیخته و مایک گالاگر و راجا کریشنامورتی، نمایندگان کنگره، در بیانیه مشترکی اعلام کردند که حزب کمونیست چین نباید بتواند هر زمان که خواست به حریم هوایی ایالات متحده، دسترسی داشته باشد.

به نظر آنها این رویداد نه تنها نقض حاکمیت آمریکا است، بلکه نشان می‌دهد که ابتکارعمل‌های دیپلماتیک اخیر حزب حاکم در چین، بیانگر بروز تحولی اساسی در سیاست این کشور نیست.

به نوشته «واشینگتن پست»، نمایندگان مزبور بر این باورند که این رویداد ثابت می‌کند تهدیدات چین تنها به سواحل دورافتاده، محدود نمی‌شود.

بالن با اهداف جاسوسی

از سویی یک مقام بلندپایه دفاعی آمریکا که نخواست نامش فاش شود، تاکید کرد:« روشن است که هدف از پرواز این بالن، انجام عملیات نظارت بوده و مسیر کنونی آن به سوی شماری از سایت‌های حساس هدایت می‌شود که «دو روز پیش» این بالن وارد حریم هوایی آمریکا شد ولی دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا از مدت‌ها قبل، آن را تعقیب می‌کنند.

پرواز در ارتفاع بسیار بالا

پاتریک رایدر، سخنگوی «پنتاگون» با اعلام این که دولت آمریکا چندین روز است که بالن را در مسیر خود بر فراز شمال ایالات متحده، ردیابی کرده است، افزود: «این بالن هیچ‌گونه تهدید نظامی و یا خطری برای شهروندان ایجاد نکرده و به دلیل پرواز در ارتفاع بسیار بالا، برای هواپیماها نیز خطرساز نیست.»

از سویی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا نیز در پستی در وب‌سایت «تروث سوشیال» خواستار سرنگونی فوری بالن چینی شد.
به رغم این که پکن در گذشته بارها بالن‌های جاسوسی را بر فراز آمریکا به پرواز در آورده اما اهمیت بالن کنونی، در این است که به گفته وزارت خارجه آمریکا آنتونی بلینکن، وزیر خارجه قرار است در چند روز آینده عازم پکن شود که تحت تاثیر این بحران سفر رسمی او به تعویق افتاد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید