برکناری الهان عمر از کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا

رهبر دموکرات‌های مجلس نمایندگان اندکی پس از برکناری عمر اعلام کرد قصد دارد وی را به یکی از کرسی‌های کمیته بودجه مجلس منصوب کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مجلس نمایندگان آمریکا به ریاست کوین مک‌کارتی، نماینده جمهوری‌خواه پنج‌شنبه 13 بهمن، پس از رای‌گیری الهان عمر، نماینده دموکرات ایالت مینه‌سوتا را از کمیته روابط خارجی کنگره برکنار کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، جمهوری‌خواهان به دلیل «اظهارات یهودستیزانه» عمر که در سال 2019 ایراد شده بود، با 218 رای موافق در برابر 211 رای مخالف دموکرات‌ها موفق شدند او را برکنار کنند.

عمر که به عنوان پناهنده از سومالی به ایالات متحده آمده است، تنها عضو آفریقایی‌الاصل کنگره و یکی از دو زن مسلمان مجلس نمایندگان است. او در سال 2019 طی توییتی خطاب به هواداران اسرائیل در آمریکا گفته بود: «تمام این کارها برای بنجامین است، عزیز جان».

منظور عمر این بود که هواداران اسرائیل در آمریکا به هوای پول کار می‌کنند. بنجامین فرانکلین، که امضای او پای اعلامیه استقلال آمریکا در سال 1776 و قانون اساسی ایالات متحده در سال 1787 وی را تبدیل به یکی از «پدران بنیانگذار» آمریکا کرده است، چهره‌اش روی اسکناس 100 دلاری نقش بسته است.

قبل از رای‌گیری، حکیم جفریز، رهبر دموکرات‌های مجلس نمایندگان، به خبرنگاران گفت که دموکرات‌ها سخنان عمر درباره «بنجامین» را محکوم کرده‌اند. عمر و سایر دموکرات‌ها هم گفتند که این اظهارات سال‌ها پیش ایراد شده، و عمر آن توییت را حذف کرده و در همان زمان هم عذرخواهی کرده است.

به گفته جفریز: «عمر در این باره پاسخگو شده و عذرخواهی کرده است. او نشان داده که از اشتباهات خود درس گرفته و در حال ارتباط برقرار کردن با جامعه یهودی است. لذا این رای‌گیری برای پاسخگو کردن او نیست، بلکه به قصد انتقام سیاسی است.»

جفریز اندکی پس از برکناری عمر از کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، اعلام کرد قصد دارد وی را به یکی از کرسی‌های کمیته بودجه مجلس منصوب کند تا در آنجا «از ارزش‌های دموکراتیک در برابر افراط‌‌گرایی راست‌گرایانه دفاع کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید