بایدن از السودانی خواست مانع از حملات شبه‌نظامیان ایران به ائتلاف بین‌المللی شود

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا: 3 پهپاد در 20 ژانویه پایگاه التنف در شرق سوریه را هدف قرار دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از حمله پهپادی اواخر ماه گذشته به پایگاه «التنف»، محل استقرار نیروهای ائتلاف بین‌المللی مبارزه با «داعش» در شرق سوریه، ایالات متحده آمریکا از عراق خواست تا گروه‌های شبه‌نظامی نیابتی ایران را مهار کند.

منابع «العربیه» جمعه 14 بهمن گزارش دادند که حمله التنف با 3 پهپاد پرتاب شده از عراق توسط یکی از گروه‌های نیابتی ایران، انجام شده است.

مهار گروه‌های نیابتی ایران‎‌

به گفته این منابع، واشینگتن لزوم ممانعت گروه‌های نیابتی ایران از انجام عملیات‌های مشابه علیه نیروهای ائتلاف، چه در سوریه و چه در عراق را به بغداد اطلاع داد.

همین منابع تاکید کردند که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در تماسی تلفنی با محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، در مورد حمله به نیروهای آمریکایی در سوریه صحبت کرد و هر دو توافق کردند که عراق نباید به پایگاهی برای حملات به همسایگان یا هدف قراردادن نیروهای ائتلاف، مورد استفاده قرار گیرد.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» در 20 ژانویه اعلام کرد که 3 پهپاد، پایگاه التنف را هدف قرار دادند که خساراتی در میان سربازان آمریکایی برجای نگذاشت. «سنتکام» تاکید کرد که طی این حمله دو پهپاد سرنگون شدند و پهپاد سوم به محوطه پایگاه برخورد کرد.

شایان ذکر است که این نخستین حمله پهپادی علیه مواضع ائتلاف بین‌المللی در سال جاری (2023) و همچنین اولین مورد در بیش از 5 ماه گذشته بود.

گروه‌های نیابتی ایران، چه در سوریه یا عراق، معمولا سعی دارند، پهپادها یا حتی موشک‌های کاتیوشا را به سوی شماری از پایگاه‌های ائتلاف بین‌المللی، مکان حضور نیروهای آمریکایی در دو کشور، به‌ویژه در برهه تشدید تنش‌ها میان آمریکا و ایران یا در پاسخ به حملات هواپیماهای ناشناخته (اغلب اسرائیلی) به این گروه‌های مسلح نیابتی، پرتاب کنند.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه، حدود 15000 شبه‌‌نظامی از نیروهای ایرانی و گروه‌های نیابتی ایران در مرزهای عراق و سوریه مستقر هستند و در منطقه حدفاصل شهرهای البوکمال و المیادین سوریه، حضور دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید