کره شمالی: در صورت جنگ با آمریکا از سلاح اتمی استفاده می‌کنیم

وزارت خارجه کره شمالی از رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی که با بکارگیری جنگنده‌های دو کشور انجام شد به شدت انتقاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه کره شمالی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد اهمیتی به گفتگو با آمریکا نمی‌دهد و تهدید کرد که در صورت هر گونه رویارویی نظامی با ایالات متحده‌ از تسلیحات اتمی استفاده می‌کند.

این اطلاعیه که صبح پنج‌شنبه، 13 بهمن منتشر شد، افزوده: «رزمایش‌های مشترک آمریکا با کشورهای منطقه شرایط را به شدت بحرانی کرده و شبه‌جزیره کره را به انبار تسلیحات تبدیل کرده است.»

اطلاعیه تاکید کرده، با توجه به سیاست‌های خصمانه واشینگتن، پیونگ‌یانگ گفتگو‌ با آمریکا را بی‌فایده می‌داند.

وزارت خارجه کره شمالی با انتقاد از رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی که با بکارگیری جنگنده‌های دو کشور انجام شد، تهدید کرد به تحرکات نظامی آمریکا در صورت لزوم از طریق تسلیحات هسته‌ای واکنش نشان خواهد داد.

لوید آستین، وزیر خارجه آمریکا سه‌شنبه گذشته در سئول با لی جونگ سوپ، همتای کره‌ای خود دیدار کرد و با انتقاد شدید از اقدامات تحریک‌آمیز و بی‌ثبات‌کننده کره شمالی در منطقه، بر حمایت همه جانبه واشینگتن از سئول از جمله با سلاح اتمی تاکید کرد.

دو وزیر همچنین پس از اظهارات کیم یونگ اون، رهبر کره شمالی مبنی بر افزایش زرادخانه اتمی پیونگ‌یانگ، بازنگری در استراتژی بازدارندگی اتمی کنونی میان دو کشور را ضروری دانستند.

از سویی، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه اظهارنظر خواهر رهبر کره شمالی مبنی بر نقش واشینگتن در جنگ اوکراین را شجاعانه توصیف کرد.

زاخارووا گفت که «چنین موضعی، توصیف دقیقی از رفتار آمریکا در افزایش تنش در اوکراین است. ما از کره شمالی به‌دلیل اعلام مواضع شفاف و صریح آنها قدردانی می‌کنیم.»

او اشاره کرد: «مواضع بسیاری از کشورها پیرامون جنگ در اوکراین مانند موضع کره شمالی است. برخی کشورها به طور علنی و برخی دیگر به‌دلیل اجتناب از فشار آمریکا به طور مخفی با ما ابراز همراهی کردند.»

پیش از این خواهر رهبر کره شمالی گفته بود که آمریکا با ارسال تسلیحات به اوکراین، مسئول ادامه منازعه در این کشور است. او همچنین بر حمایت کره شمالی از مردم و ارتش روسیه که به زعم خود از شرف، امنیت و حاکمیت ملی خود دفاع می‌کنند، تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید