مسکو سخنان مکرون در مورد تحویل جنگنده به اوکراین را «یاوه‌گویی» خواند

سخنگوی وزارت خارجه روسیه: رویکرد مسئولان غربی حتی نزد شهروندانشان به ویژه در قاره اروپا توجیه منطقی ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، اظهارات امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه مبنی بر این که تحویل احتمالی جنگنده به اوکراین، منجر به تشدید تنش نمی‌شود را «یاوه‌گویی» خواند.

زاخارووا چهارشنبه 12 بهمن در نشستی خبری گفت: «اظهارات مکرون رئیس جمهوری فرانسه در پاسخ به پرسشی در مورد تحویل احتمالی جت جنگنده به اوکراین، توجه ما را جلب کرد.»

او افزود: به نظر مکرون، هر کاری ممکن است مشروط بر این که برای نیروهای مسلح اوکراین مفید باشد. از دید او این کار( تحویل جنگنده) منجر به تشدید تنش و حمله به خاک روسیه نخواهد شد و قدرت دفاعی فرانسه را تضعیف نخواهد کرد.»

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه گفت: این سخن، نوعی یاوه‌گویی است. وزیر دفاع فرانسه، بر آمادگی پاریس برای تحویل جت جنگنده به کییف تاکید و در 28 ژانویه از اوکراین بازدید کرد.

زاخارووا افزود: «آیا رئیس جمهوری فرانسه واقعاً مطمئن است که اگر سلاح، تجهیزات سنگین و جنگنده برای عملیات جنگی در اختیار رژیم کییف قرار گیرد، این امر منجر به تشدید اوضاع نخواهد شد؟ باورم نمی‌شود که فردی بالغ چنین منطقی داشته باشد.»

به گفته او چنین اظهاراتی فقط به «افزایش اشتهای» رژیم زلنسکی می‌انجامد که با بمباران بیمارستان‌ها و کشتار غیرنظامیان، آشکارا نشان داده است که کمک نظامی غرب به اوکراین نتیجه‌ای جز تشدید منازعه نداشته و البته به برقراری صلح نمی‌انجامد.

او همچنین با لحنی تمسخر‌آمیز افزود: «شاید آنها می‌خواهند از این جنگنده‌ها، بیسکویت و شیرینی پخش کنند، این‌طور نیست؟»

زاخارووا تاکید کرد که روسیه به شدت «جنگ لفظی مقامات غربی را که در این أواخر، بی‌شرمانه درمورد منازعه اوکراین، داد سخن سرداده‌اند، محکوم می‌کند.»

به نظر سخنگوی وزارت خارجه روسیه، رویکرد مسئولان غربی ناشی از نداشتن توجیه منطقی اقدامات خود نزد شهروندانشان به ویژه در قاره اروپا است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size