رئیس مجلس نمایندگان آمریکا: آرای لازم برای برکناری «ایلهان عمر» را همراه دارم

مک کارتی و رهبری حزب جمهوری‌خواه موفق شده‌اند جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان را که در ابتدا، نسبت به حمایت از این اقدام تردید داشتند، متقاعد سازند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فراخوان‌های جمهوری‌خواهان برای اخراج ایلهان عمر، نماینده دموکرات ایالت «مینه‌سوتا» و عضو کمیته روابط خارجی، روندی تصاعدی به خود گرفته و کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، نسبت به احتمال برکناری عمر از کمیته روابط خارجی در چهارشنبه 12 بهمن بر مبنای تدابیر فوق‌العاده، ابراز اطمینان کرد.

مک کارتی سه‌شنبه به «سی‌ان‌ان» تاکید کرده بود که قبل از افتادن کنترل مجلس نمایندگان به دست حزب جمهوری‌خواه و بر اساس وعده‌ سال گذشته خود، به برکناری عمر از کمیته روابط خارجی، رای مثبت داده است.

او با نزدیک‌شدن انتخابات میان دوره‌ای، متعهد شده است که آدام شیف، اریک سوولول و ایلهان عمر از حزب دموکرات، از کمیته روابط خارجی کنگره، برکنار شوند.

مک کارتی و رهبری حزب جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، نسبت به کسب آرای لازم در رای‌گیری چهارشنبه، برای برکناری ایلهان عمر از کمیته روابط خارجی، به‌رغم وجود اکثریت اندک حزب جمهوری‌خواه در کنگره، امیدوارند.

متقاعد کردن جمهوری‌خواهان مجلس

کمتر از تعداد معدودی از مخالفان لازم است تا طرح برکناری ایلهان عمر به تصویب نرسد، اما به نظر می‌رسد مک کارتی و رهبری حزب موفق شده‌اند جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان را که در ابتدا، نسبت به حمایت از این اقدام تردید داشتند، متقاعد سازند.

ویکتوریا اسپارتز، نماینده جمهوری‌خواه، که پیشتر ضمن مخالفت با برکناری عمر گفته بود که این اقدام، فاقد «وجاهت قانونی سالم» است، اعلام کرد که اکنون آماده حمایت از این تصمیم است زیرا مک کارتی «روال قانونی لازم» را به آن افزوده است.

از دیگر سو، نانسی میز و کن باک، دو عضو جمهوری‌خواه دیگر مجلس نمایندگان از کلرادو، گفتند که با برکناری ایلهان عمر از کمیته روابط خارجی، مخالفت خواهند کرد. پیش‌بینی می‌شود که دموکرات‌های مجلس که تصمیم به اخراج نماینده مینه‌سوتا از کمیته روابط خارجی را به شدت محکوم کرده‌اند، با این اقدام مخالفت کنند.

یهودی‌ستیزی ایلهان عمر

مصوبه سه‌شنبه در خصوص برکناری ایلهان عمر، به دلیل برخی از اظهارات بحث‌برانگیز او درباره یهودیان و یهودی‌ستیزی او در سال‌های 2019 و 2021 است که از دید بسیاری اعضای دو حزب آمریکا، رنگ و بوی ضد‌یهودی دارد.

به گفته استیو اسکالس، رهبر اکثریت کنگره، تصمیم به برکناری ایلهان عمر پس از تصویب قطعنامه دیگری برای تبیین خطوط کلی مورد نظر کمیته هر حزب، ارائه خواهد شد.

فراخوان‌ها برای برکناری ایلهان عمر از کمیته روابط خارجی، همزمان با معرفی مارجوری تیلور گرین و پل گوسار دو نماینده جمهوری‌خواه از آریزونا صورت می‌گیرد که طی دو سال گذشته به دلیل دیدگاه‌های بحث‌برانگیز و فعالیت‌های آنلاین خود از کمیته‌ها حذف شده بودند.

مخالفت دموکرات‌ها با عزل ایلهان عمر

دموکرات‌ها تصمیم به برکناری ایلهان عمر را ریاکارانه توصیف می‌کنند، زیرا جورج سانتوس، جمهوری‌خواه به رغم دست‌داشتن در رسوایی‌ها در خصوص دروغ‌پردازی درباره بسیاری از ابعاد سوابق شخصی و حرفه‌ای خود، در دو کمیته، پذیرفته شد.

سانتوس که در برابر فراخوان برکناری از سوی چندین نماینده جمهوری‌خواه و دموکرات کنگره، مقاومت کرده است، سه‌شنبه گفت که کارش را در کمیته‌ «تا زمانی که بتواند همه ابهامات را برطرف کند» به حالت تعلیق در می‌آورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید