جمهوری آذربایجان 39 نفر را به اتهام «جاسوسی» برای تهران بازداشت کرد

این اعلامیه یک روز پس از آن صادر شد که آذربایجان از شهروندان خود خواست از سفر غیرضروری به ایران خودداری کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت کشور جمهوری آذربایجان از بازداشت 39 نفر در ارتباط با «فعالیت‌های خرابکارانه» برای ایران خبر داد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد، این افراد «در شبکه‌های اجتماعی به سود جمهوری اسلامی تبلیغات می‌کرده و از آزادی اعتقادات مذهبی در جمهوری آذربایجان سوءاستفاده کرده‌اند».

وزارت کشور آذربایجان افزوده است این افراد، در واقع «به وظایف محول‌شده از طرف سرویس‌های ویژه ایرانی عمل می‌کردند و سنت تسامح شکل‌گرفته در آذربایجان را تضعیف می‌کردند.»

این اعلامیه یک روز پس از آن صادر شد که آذربایجان از شهروندان خود خواست از سفر غیرضروری به ایران خودداری کنند.

در بیانیه وزارت کشور جمهوری آذربایجان آمده است که بازداشت‌شدگان با هدف «ایجاد تبعیض و درگیری فرقه‌ای بین مردم، در مراسم مذهبی شهروندان آذربایجانی شرکت کرده و در شبکه‌های اجتماعی فعالیت داشتند و از این طریق در جامعه ایجاد آشفتگی می‌کردند».

در پی حمله مسلحانه هفته گذشته به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران که منجر به کشته‌شدن یک مقام امنیتی آذربایجان و زخمی شدن دو نفر دیگر شد، تنش بین دو کشور افزایش یافت.

مقامات ایرانی مدعی شده‌اند مهاجم که یک مرد ایرانی بود، بازداشت شد و انگیزه این حمله را «شخصی و خانوادگی» عنوان کردند. اما آذربایجان ایران را مسئول این حمله دانسته و آن را اقدامی تروریستی خوانده است. باکو در همین راستا کارمندان سفارت خود در تهران و اعضای خانواده آنها را روز یکشنبه از ایران خارج کرد.

خبرگزاری «آذربایجان 24» هم روز گذشته به نقل از وزارت کشور جمهوری آذربایجان از انجام عملیات ویژه‌ای علیه شبکه جاسوسی ایران در خاک این کشور خبر داد و اعلام کرد 7 نفر در این رابطه بازداشت شدند.

پلیس آذربایجان همچنین تاکید کرد در حال انجام تحقیقات از وب‌سایت خبری «سلام‌نیوز» و شبکه تلویزیونی «اینترآز»، از رسانه‌های حامی ایران در خاک جمهوری آذربایجان است.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان نیز دیروز از شهروندان این کشور خواست از هرگونه سفر غیرضروری به خاک ایران خودداری کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید