بایدن از مذاکرات آتی خود با زلنسکی برای تحویل تسلیحات پیشرفته به اوکراین خبر داد

وزیر امور خارجه اوکراین:، کییف «120 تا 140» تانک سنگین ساخت غرب را دریافت خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که با ولودیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی خود درباره درخواست‌های کییف برای دریافت تسلیحات پیشرفته به منظور مقابله با تهاجم نظامی روسیه، گفت‌وگو خواهد کرد.

بایدن سه‌شنبه 11 بهمن، در کاخ سفید پس از پاسخ «نه» به پرسشی درباره حمایتش از تحویل جنگنده‌های «اف 16» به اوکراین، به خبرنگاران گفت: «در این مورد صحبت خواهیم کرد.»

پس از اعلام تحویل تانک‌های سنگین به اوکراین از سوی آلمان و آمریکا در پی مذاکراتی فراز و پرنشیب، کشورهای غربی به مرحله جدیدی از هماهنگی در اعطای کمک‌های نظامی به اوکراین رسیدند.

تحویل تانک‌های سنگین به اوکراین

چند روز پس از چراغ سبز غرب به ارسال محموله تانک‌های پیشرفته به اوکراین، دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه این کشور، تأیید کرد که اوکراین «120 تا 140» تانک سنگین ساخت غرب را تحویل خواهد گرفت.

کولبا سه‌شنبه در یک کلیپ ویدیویی در «فیس‌بوک» گفت: «در نخستین محموله از این کمک‌ها، نیروهای اوکراینی بین 120 تا 140 تانک‌های مدرن غربی را دریافت خواهند کرد.»

به گفته وزیر خارجه اوکراین، این تانک‌ها از نوع «لئوپارد 2 »آلمانی، «چلنجر 2 » بریتانیایی و آبرامز آمریکایی هستند.
این اولین بار است که کییف تعداد تانک‌های اهدایی غرب را فاش می‌کند.

12 عراده توپ سزار

در همین راستا، سباستین لکورنو، وزیر نیروهای مسلح فرانسه، سه‌شنبه اعلام کرد که فرانسه، 12 عراده توپ سزار را افزون‌بر 18 عراده‌ای که قبلاً پاریس به کییف اختصاص داده بود، به اوکراین ارسال خواهد کرد.

لوکورنو در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با الکسی رزنیکوف، همتای اوکراینی خود، گفت که این 12 عراده توپ میان‌برد «در چارچوب صندوق حمایت 200 میلیون یورویی» که توسط فرانسه ایجاد شده است، تامین مالی خواهد شد.

دفع حمله روسیه در اطراف باخموت

از سویی ارتش اوکراین سه‌شنبه اعلام کرد که حملات روسیه را در جاده‌ای در نزدیکی شهر باخموت در شرق اوکراین، دفع کرده‌ و جلوی کنترل مسکو بر یک خط تدارکاتی مهم اوکراین را گرفته است.

سرهی چریواتی، سخنگوی ارتش اوکراین طی اظهاراتی تلویزیونی اعلام کرد که نیروهای روسی نتوانستند جاده منتهی از شهر چاسیو‌یار به باخموت را قطع کنند.

او افزود، باخموت، یکی از اهداف اصلی حملات روسیه شامل حملات توپخانه‌ای و پیاده نظام است.

نیروهای اوکراین، ارتش روسیه و گروه نظامی روسی «واگنر»، ماه‌هاست که در نبرد شدید فرسایشی در منطقه باخموت، درگیر هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید