آمریکا برای اولین بار موشک‌های دوربرد به اوکراین تحویل می‌دهد

وزیر امور خارجه اوکراین تایید کرد که ارتش این کشور «120 تا 140» تانک سنگین ساخت غرب را به‌زودی تحویل خواهد گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «رویترز»، گزارش داد ایالات متحده درصدد ارسال یک کمک نظامی 2.2 میلیارد دلاری به اوکراین بوده که برای اولین بار شامل موشک‌های دوربرد خواهد بود.

دنیس شمیهال، نخست‌وزیر اوکراین هم اعلام کرد که جمعه آینده نشست مشترکی میان کشورش با اعضای اتحادیه اروپا در کی‌یف برگزار خواهد شد.

از سویی، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که با ولودیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی خود درباره درخواست‌های کی‌یف برای دریافت تسلیحات پیشرفته به منظور مقابله با تهاجم نظامی روسیه، گفت‌وگو خواهد کرد.

بایدن سه‌شنبه در کاخ سفید پس از پاسخ «نه» به پرسشی درباره حمایتش از تحویل جنگنده‌های «اف 16» به اوکراین، به خبرنگاران گفت: «در این مورد صحبت خواهیم کرد.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین پیوسته از کشورهای غربی درخواست کمک‌های نظامی تاثیرگذار از جمله موشک‌های دوربرد و جنگنده کرده است.

تحویل تانک‌های سنگین

چند روز پس از چراغ سبز غرب به ارسال محموله تانک‌های پیشرفته به اوکراین، دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه این کشور‌ تایید کرد که اوکراین «120 تا 140» تانک سنگین ساخت غرب را تحویل خواهد گرفت.

کولبا، سه‌شنبه در یک کلیپ ویدیویی در «فیس‌بوک» گفت: «در نخستین محموله از این کمک‌ها، نیروهای اوکراینی بین 120 تا 140 تانک‌های مدرن غربی را دریافت خواهند کرد.»

به گفته وزیر خارجه اوکراین، این تانک‌ها از نوع «لئوپارد2» آلمانی، «چلنجر 2» بریتانیایی و آبرامز آمریکایی هستند.

این اولین بار است که کی‌یف تعداد تانک‌های اهدایی غرب را فاش می‌کند.

توپ‌های فرانسوی سزار

سباستین لکورنو، وزیر نیروهای مسلح فرانسه هم‌ اعلام کرد که فرانسه، 12 عراده توپ سزار را افزون‌ بر 18 عراده‌ای که قبلاً پاریس به کی‌یف اختصاص داده بود، به اوکراین ارسال خواهد کرد.

لوکورنو در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با الکسی رزنیکوف، همتای اوکراینی خود، گفت که این 12 عراده توپ میان‌برد «در چارچوب صندوق حمایت 200 میلیون یورویی» که توسط فرانسه ایجاد شده است، تامین مالی خواهد شد.

توپ‌های سزار به همراه توپ‌های آلمانی «پانزرهابیتز 2000» قدرت آتش ارتش اوکراین را بشدت افزایش داده و با هدف قرار دادن نیروهای پشت جبهه روس، مانع پیشروی ارتش روسیه شوند.

لوکورنو همچنین تاکید کرد که هفته آینده محموله جدید توپ‌های «هویتزر» به ارتش اوکراین تحویل داده می‌شود.

دانمارک نیز 19 توپ هویتزر به اوکراین ارسال خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید