گروسی: هیچ‌گونه تجهیزات نظامی در نیروگاه‌های هسته‌ای اوکراین پیدا نشد

گروسی: آژانس ​در تمام تاسیسات و نیروگاه‌های هسته‌ای اوکراین حضور دائمی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سه‌شنبه 4 بهمن، در پارلمان اروپا گفت، در بازرسی از نیروگاه‌های هسته‌ای اوکراین هیچ‌گونه تجهیزات نظامی یافت نشده و این نادرست بودن ادعای مسکو را آشکار می‌کند.

گروسی گفت: «آژانس بین المللی انرژی اتمی ​در تمام تاسیسات و نیروگاه‌های هسته‌ای اوکراین حضور دائمی دارد».

او با تاکید بر اینکه تاکنون نتیجه همه این بازرسی‌ها درباره این ادعاها منفی بود، افزود، روز سه‌شنبه برای تاکید مجدد بر وجود یا عدم وجود تجهیزات نظامی، دستور بازرسی‌های جدیدی را داده است.

گروسی با رد اتهامات قبلی روسیه مبنی بر اینکه اوکراین اقدام به ساختن بمب خطرناک هسته‌ای کرده است، اظهار داشت: «این دومین بار است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نادرست بودن اتهامات مبنی بر وقوع موارد غیرقانونی و بسیار خطرناک در این تاسیسات را آشکار می‌کند».

ذخیره کردن اسلحه در نیروگاه اتمی

اظهارات گروسی یک روز پس از آن بیان شد که سرگئی ناریشکین، رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه، اوکراین را به انباشت تسلیحات غربی در نیروگاه‌های هسته‌ای سراسر کشور متهم کرد.

خبرگزاری «نووستی» به نقل از ناریشکین گزارش داد که اوکراین سامانه‌های موشکی «هیمارس» ساخت آمریکا و سایر تسلیحات را در نزدیکی ایستگاه‌های هسته‌ای مستقر کرده است، چراکه می‌داند نیروهای روسیه از ترس فاجعه هسته‌ای آن ایستگاه‌ها را بمباران نمی‌کنند».

ناریشکین همچنین افزود: «اوکراینی‌ها از این اینکه ممکن است یکی از راکتورهای هسته‌ای نیروگاه‌ها به طور تصادفی در نتیجه انفجار انبار تسلیحات انباشته شده، منفجر شوند، ابایی ندارند، چراکه آنها در هر صورت می‌توانند مسکو را مقصر بدانند.

از سوی دیگر یک مقام ارشد اوکراینی بلافاصله ادعای سرگئی ناریشکین را رد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم