پوتین: اجازه نمی‌دهیم قلمرو تاریخی روسیه تهدید شود

جو بایدن: واشینگتن به همراه متحدان خود 3000 دستگاه خودروی زرهی و مهمات به اوکراین ارسال می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پس از تصمیم آلمان در خصوص ارسال تانک‌های «لئوپارد» به اوکراین، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد که مسکو اجازه نخواهد داد قلمرو تاریخی این کشور، مورد تهدید قرار گیرد.

پوتین، چهارشنبه 5 بهمن با بیان این که «روسیه به صورت یک کشور چند‌ملیتی متولد شد»، تاکید کرد کرد: «هدف از عملیات نظامی در اوکراین، حفاظت از روسیه است.»

از سویی دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه و رئیس جمهوری پیشین این کشور نیز چهارشنبه در واکنش به ابراز تمایل اوکراین برای دریافت بیشترین مقدار از جنگ‌افزارهای تهاجمی غربی، در کانال تلگرامی خود تهدید کرد که مسکو جنوب اوکراین را به اشغال خود درخواهد آورد و از این طریق دسترسی اوکراین به دریا را قطع خواهد کرد. مدودف گفت:«زیردریایی‌ها قوی است، به‌ویژه این‌که به‌زودی رژیم کییف دیگر به دریا دسترسی نخواهد داشت».

سطح جدیدی از منازعه

سفارت روسیه در برلین نیز تصمیم آلمان برای تحویل تانک‌های «لئوپارد» به اوکراین را «بسیار خطرساز» توصیف کرد.

خبرگزاری «اسپوتنیک» به نقل از سفارت این کشور در برلین اعلام کرد که این تصمیم آلمان، منازعه را به «سطح جدیدی از رویارویی» ارتقا می‌دهد.

از سویی رسانه‌های آلمانی به نقل از اولاف شولتز، صدراعظم آلمان آوردند: «این تصمیم، مکمل حمایت اعلام‌شده ما از اوکراین به بهترین شکل ممکن است. ما در سطح بین‌المللی به شیوه‌ای هماهنگ اقدام می‌کنیم.»

شولتز افزود که نیروهای اوکراینی در آلمان آموزش خواهند دید و برلین ضمن تامین کمک‌های لجستیکی و مهمات، 14 دستگاه تانک «لئوپارد 2» از ذخایر ارتش خود را در اختیار اوکراین قرار خواهد داد.

ارسال تانک‌های سنگین به کییف

چندین کشور از جمله لهستان، فنلاند، هلند، نروژ و فرانسه تمایل خود را برای تحویل تانک‌های سنگین که کییف مصرانه خواستار آن شده است، ابراز کردند.

در ادامه این پشتیبانی‌های تسلیحاتی از اوکراین ایالات متحده اعلام کرد که 31 دستگاه تانک ابرامز را در اختیار اوکراین قرار می‌دهد.

همچنین جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا نیز اعلام کرد که واشینگتن به همراه متحدان خود 3000 دستگاه خودروی زرهی و مهمات به اوکراین ارسال می‌کند.

کشور اسلواکی نیز برای ارسال 30 دستگاه تانک T-72 این کشور به کییف اعلام آمادگی کرد و بنا به اعلام وزارت دفاع اوکراین ترکیه دو پهپاد ساخت این کشور را به طور مجانی در اختیار ارتش اوکراین قرار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم