جزئیات عملیات پهپادی کشتن «قاسم سلیمانی» در کتاب مایک پومپئو

در کتاب پمپئو آمده در حالی که دیگر دشمنان واشینگتن نظاره‌گر بودند با غرش و اصابت موشک‌های هلفایر به خودروی حامل قاسم سلیمانی، اقتدار، برتری فناوری و توان بازدارندگی آمریکا به نمایش گذاشته و عدالت علیه او اجرا شد تا دیگر سلیمانی نتواند به کسی آسیب بزند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مایک پومپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا، فصلی از کتاب خود را که قرار است هفته آینده در آمریکا توزیع شود، به نحوه برنامه‌ریزی و اجرای عملیات کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران ایران اختصاص داده است.

این فصل از کتاب پومپئو که با عنوان «سلیمانی طعم انتقام آمریکا را چشید» تهیه شده در اختیار وب‌سایت خبری و تحلیلی «بریت‌بارت» قرار گرفته و برای اولین بار جزئیات مهمی را درباره روند تصمیم‌گیری دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا برای صدور فرمان کشتن قاسم سلیمانی افشا می‌کند.

پومپئو ضمن اشاره به این‌که با وجود اخطارهای مکرر ایالات متحده، جمهوری اسلامی از طریق نیروهای نیابتی خود، از جمله «کتائب حزب‌الله» در عراق، در قتل یکی از کارکنان آمریکایی عراقی‌تبار پایگاه کرکوک به نام «نوریس حمید» و زخمی‌شدن ده‌ها سرباز آمریکایی نقش داشته، می‌نویسد: «روشن شد زمان آن پاسخ قاطع فرا رسیده است.»

وزیر خارجه سابق آمریکا همچنین درباره پیشنهاد کشتن قاسم سلیمانی نیز نوشت که او این پیشنهاد و برنامه سفر سلیمانی از سوریه به عراق و از عراق به ایران را مطرح کرده و توانسته رضایت رئیس جمهوری وقت آمریکا، دونالد ترامپ را جلب کند.

پومپئو در ادامه نیز توضیح داده که برخلاف پیش‌بینی مقامات دولت ترامپ مبنی بر این‌که جمهوری اسلامی به سرعت فردی را جایگزین قاسم سلیمانی کند و عملیات‌های خرابکارانه رژیم تداوم یابد، این اتفاق صورت نگرفته است.

او در این باره نوشته است: «تلاش برای جایگزینی او [سلیمانی] مانند تلاش برای جایگزینی یک رامبراند اصلی است. ترکیب اقتدار، مغز، وحشیگری و جذابیت عمومی سلیمانی در داخل ایران در میان رهبران تروریسم در دوران پس از یازده سپتامبر بی‌نظیر بود. برای او هیچ جایگزین خوبی وجود ندارد».

بقیه دشمنان در حال نظاره‌اند

پومپئو در بخش دیگری از این فصل کتاب خاطرات خود، به آمادگی آمریکا برای تماس مستقیم با ایران بعد از کشتن قاسم سلیمانی در فرودگاه بغداد پرداخته و نوشته است: « ما آماده بودیم که با ایرانی‌ها مستقیما ارتباط بگیریم. برای اینکه روشن کنیم که این تلاشی برای از بین بردن سر رژیم نبود، بلکه آماده‌ایم که اگر آن‌ها بخواهند (تنش را تشدید کنند)، تشدید کنیم.»

بنا به نوشته پومپئو، او به ترامپ گفته است که دیگر دشمنان آمریکا از جمله حزب کمونیست چین، روس‌ها و رهبر کره شمالی کیم جونگ اون هم نظاره‌گر هستند و از این جهت پاسخ قاطع به ایران، مهم خواهد بود.

قاسم سلیمانی
قاسم سلیمانی

عملیات کشتن قاسم سلیمانی

مایک پومپئو درباره نیمه شب 4 ژانویه که عملیات کشتن قاسم سلیمانی صورت گرفت نیز، نوشته است: «سرویس‌های اطلاعاتی ایالات متحده، سلیمانی را در حالی که از یک منطقه جنگی در خاورمیانه به منطقه جنگی دیگر می‌رفت و ما مهره‌ای بر او داشتیم ردیابی کردند. سلیمانی درست بعد از نیمه شب به وقت محلی در فرودگاه بغداد فرود آمد.»

پومپئو ادامه داده است: «(سلیمانی) از ابومهدی المهندس، بنیان‌گذار کتائب حزب‌الله و رئیس گروه قدرتمندی از شبه‌نظامیان شیعه در عراق، استقبال قهرمانانه‌ای دریافت کرد. او نمی‌دانست که یک پهپاد آمریکایی MQ-9 Reaper هر حرکت آن‌ها را از بالا ردیابی می‌کند. در حالی که (خودروی) سدان سلیمانی در حال ترک فرودگاه بود، موشک‌های هلفایر با صدای غرش خود از راه رسیدند. قدرت آمریکا، فناوری آمریکایی و عدالت آمریکایی به وسیله نقلیه او کوبیده شد. قدرت بازدارندگی آمریکا ضربه خود را زد و سلیمانی دیگر نتوانست به کسی آسیب برساند.»

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران بود که نیمه‌شب 13 دی 1398 با اصابت موشک‌های آمریکایی به خودروی حامل او کشته شد. ابومهدی المهندس، نیز از نیروهای نیابتی وفادار به ایران بود که در آن حمله کشته شد.

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس ایران پیش از کشته شدن خود طی اظهارات تصویری تهدیدآمیزی سرمست از غرور با مباهات به اقدامات تروریستی نیروهای تحت امر خود در جهان، دونالد ترامپ را خطاب قرار داده و گفته بود:« نیروهای مسلح ایران نمی‌خواهد، من حریف شما هستم، در آنجایی که فکر نمی‌کنید ما در نزدیکی شما هستیم، آقای ترامپ قمارباز بیا ما منتظریم. مرد این میدان ما هستیم».

پس از کشته شدن سلیمانی سپاه پاسداران در واکنش به کشته شدن او مدعی شد چند پایگاه نظامی ائتلاف بین‌المللی را در عراق موشک‌باران کرده اما در این حملات هیچ نیروی نظامی آمریکایی یا بین‌المللی کشته نشد. چهار ساعت بعد از آن حملات موشکی ایران، سپاه پاسداران با شلیک دو موشک به پرواز PS752 هواپیمایی مسافربری اوکراینی، 176 سرنشین و خدمه آن را در آسمان این کشور سرنگون و به قتل رساند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم