بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها: دولت بایدن درباره دیدار مالی با سفیر ایران شفاف‌سازی کند

دیدار این دو نگرانی‌های جدی درباره تعهد دولت بایدن به جنبش اعتراضی ایران و دفاع از اوکراین در برابر ماشین جنگی روسیه ایجاد می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

«بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها»، سه‌شنبه در اعلامیه‌ای از دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده خواست تا درباره دیدار رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، با سعید ایروانی، سفیر ایران در سازمان ملل متحد، در حالی که جمهوری اسلامی مشغول سرکوب معترضان است شفاف‌سازی کند.

به گفته این اعلامیه، هفته پیش گزارش‌هایی مبنی بر اینکه طی دو ماه اخیر مالی حداقل سه مرتبه با ایروانی دیدار کرده، منتشر شد. از آنجایی که هدف مالی احیای توافق هسته‌ای با ایران است که شامل برداشتن تحریم‌های آمریکا می‌شود، جلسات مخفیانه میان این دو «نگرانی‌های جدی درباره تعهد دولت بایدن به جنبش اعتراضی ایران و دفاع از اوکراین در برابر ماشین جنگی روسیه و ایران» ایجاد می‌کند.

به گفته بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، طی دو ماه اخیر، هنگامی که مالی در نیویورک با ایروانی دیدار می‌کرد، رژیم در ایران مشغول تشدید سرکوب مخالفان و افزایش اعدام بازداشت‌شدگان بود. در عین حال، تهران به حمایت نظامی از روسیه و کمک به مسکو برای دور زدن تحریم‌های بین‌المللی ادامه می‌داد.

بنابراین، دیدار مالی با سفیر رژیم ایران، احتمالا با پیشنهادهایی به این رژیم برای تغییر رفتار خود، می‌تواند جایگاه آمریکا را در نزد علی خامنه‌ای، رهبر ایران تضعیف کرده و به نتیجه منفی منتهی شده باشد.

بر این اساس، بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها می‌گوید: «دولت باید به سؤالات اساسی درباره زمان، محتوا و هویت هماهنگ‌کننده این جلسات پاسخ دهد. چه کسی مجوز این دیدارها را صادر کرده است؟ دقیقا چه چیزی مورد بحث قرار گرفته است؟ و چه کسی خارج از دولت ایالات متحده در جریان قرار گرفته است؟»

این اندیشکده آمریکایی در پایان اعلامیه خود تاکید می‌کند: «دولت باید صریحاً اظهار کند كه آیا مالی در جلسات مخفیانه خود هیچ‌گونه مذاکره‌ای درباره آزادسازی سرمایه‌ها یا برداشتن تحریم‌ها از روی رژیم ایران کرده است یا خیر، چرا که این اقدام مستقیماً جنبش اعتراضی در ایران و تلاش‌های اوکراین برای پاسخگو کردن تهران درباره انتقال پهپادهای انتحاری به روسیه را تضعیف می‌كند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم