«ناتو»: هیچ نشانه‌ای دال بر تغییر اهداف مسکو در روند جنگ اوکراین وجود ندارد

دبیر کل «ناتو»: اطمینان دارم که به زودی، راه حلی در مورد تحویل تانک‌های درخواستی اوکراین، ایجاد خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» اعلام کرد که «هیچ نشانه‌ای» مبنی بر این که روسیه در تهاجم نظامی خود به اوکراین، «تغییری در اهداف داده باشد»، وجود ندارد.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، استولتنبرگ، سه‌شنبه 4 بهمن در جریان سفر به برلین، بر اهمیت ارسال تسلیحات سنگین بیشتر به کی‌یف برای کمک به اوکراین در عقب‌راندن نیروهای روسیه، تاکید ورزید.

دبیر کل «ناتو» افزود «اطمینان دارد» که «به زودی» راه حلی در مورد تحویل تانک‌های درخواستی اوکراین، ایجاد خواهد شد.

عدم اختلاف نظر اعضای «ناتو»

به گزارش «رویترز»، بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان نیز با اعلام این که اختلاف نظر میان متحدان درخصوص ارسال تانک‌های سنگین به اوکراین وجود ندارد، تاکید کرد که اگر تصمیم مثبتی در این مورد اتخاذ شود، برلین به سرعت اقدام خواهد کرد.

پیستوریوس افزود که «ناتو» نباید به طرفی در جنگ اوکراین تبدیل شود.

500 میلیون یورو کمک تسلیحاتی بیشتر

به گفته منابع دیپلماتیک، اتحادیه اروپا، دوشنبه مقرر داشت 500 میلیون یورو اضافی برای تسلیح اوکراین و 45 میلیون یورو دیگر برای آموزش یگان‌های نظامی اوکراین در کشورهای عضو اتحادیه اروپا، تخصیص دهد.

یکی از این منابع به «فرانس‌پرس» گفت که وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا طی نشستی در بروکسل با مشارکت دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، از طریق ارتباط ویدیویی، موافقت کردند که این دو بودجه را از محل صندوق«صلح اروپا» به کی‌یف اختصاص دهند.

یکی از حاضران در این نشست توضیح داد: در مورد ارسال تانک‌ها صحبت نکردیم زیرا چنین اختیاراتی نداریم.

این مبلغ، مجموع کمک مالی نظامی به اوکراین از سوی صندوق «صلح اروپا» را به 3.6 میلیارد یورو رسانده و تامین مالی دوجانبه کشورهای عضو (که محرمانه است) نیز به آن اضافه می‌شود.

300 تانک

از سوی دیگر، مسئولان آلمانی برای تحویل تانک لئوپارد به اوکراین و دادن مجوز ارسال این تانک از سوی کشورهای دارنده آن به اوکراین، زیر فشار قرار دارند.

آنالینا باربوک، وزیر امور خارجه آلمان در این رابطه گفت: «کشورها باید درخواست داده و دولت آلمان در اتخاذ تصمیم، آزاد است.»

از سویی ژان آسلبرن، وزیر خارجه لوکزامبورگ، تأکید کرد که « 300 تانک مورد نیاز است و تنها تانک‌های لئوپارد به این تعداد در اروپا موجود است.»

او افزود: «مسئولیت بزرگی متوجه صدر اعظم اولاف شولتز است و من متقاعد شده‌ام که این روند به تصمیم مورد انتظار، منتهی خواهد شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم