روسیه: تحریم‌های آمریکا به تقویت روابط تهران و مسکو خواهد انجامید

پیش‌تر بریتانیا و آمریکا نسبت به افزایش همکاری تسلیحاتی، نظامی و فنی ایران و روسیه هشدار داده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا علیه تهران و مسکو به «بزرگترین تهدید» در شرایط کنونی تبدیل شده است.

قالیباف دوشنبه 3 بهمن در کنفرانسی خبری مشترک با ویچیسلاو ولودین، رئیس مجلس دومای روسیه در تهران گفت که «فشارها» بر دو کشور نیازمند همکاری مشترک و تعامل راهبردی فی‌مابین آنها برای عبور از این مرحله (مخاطره‌آمیز) است.

او همچنین به خبرنگاران گفت: «با رئیس مجلس دوما درباره همکاری‌های بانکی و مالی که به تبادل ارز بین دو بانک مرکزی کمک می‌کند، گفت‌وگو کرده است.»

به گزارش روزنامه «کیهان»، ولودین که برای جلساتی تحت عنوان «کمیسیون عالی مشترک» در تهران حضور دارد نیز بدون اشاره به جزئیات، گفته است که با قالیباف تصمیمامی اتخاذ کرده‌اند و مذاکران «روشن و شفاف» بوده است.

او تحریم‌های آمریکا را در پیشبرد روابط ایران و روسیه موثر دانسته و گفت: «تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا و متحدانش موجب هماهنگی و همکاری بیشتر مسکو و تهران خواهد شد.»

پیش‌تر بریتانیا و آمریکا نسبت به افزایش همکاری تسلیحاتی، نظامی و فنی ایران و روسیه هشدار داده بودند.

اخیرا گزارش‌هایی از کارشکنی میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در وین نیز در جریان مذاکرات احیای برجام دولت‌های غربی با ایران منتشر شده است. نماینده مسکو همان زمان درباره تأمین منافع ملی این کشور در احیای توافق «برجام»، تأکید کرده و از دولت‌های غربی بابت این موضوع تضمین خواسته بود.

همکاری ایران و روسیه در ماه‌های اخیر و بعد از انزوای بیشتر روسیه به دلیل جنگ علیه اوکراین افزایش یافته است. ایران تاکنون بیش از 1700 پهپاد انفجاری خود را در اختیار روسیه قرار داده و گزارش‌ها حاکی از این است که به‌رغم تحریم‌های آمریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا به دلیل ارسال تسلیحات برای روسیه، محموله‌های جدیدی نیز به زودی به روسیه ارسال خواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم