دعوت فرانسه و بلژیک از اتحادیه اروپا برای مقابله با گروگانگیری ایران علیه اتباع خارجی

بر اساس گزارش‌ «فرانس 24»، نزدیک به 22 تبعه خارجی و دوتابعیتی در ایران در بازداشت هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزرای خارجه فرانسه و بلژیک، در بیانیه‌ای مشترک از اتحادیه اروپا خواستند با موضوع بازداشت شهروندان اتحادیه اروپا در ایران و به‌گروگان گرفته شدن آنها توسط رژیم جمهوری اسلامی، مقابله کند.

به گزارش «فرانس 24»، کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه دوشنبه 3 بهمن ضمن محکوم کردن محاکمه‌های «عجولانه» و «ناعادلانه» رژیم جمهوری اسلامی علیه معترضان در ایران از مقامات رژیم تهران خواست اعدام‌ها را متوقف کرده و خواسته‌های مشروع مردم این کشور را بشنوند.

Advertisement

او همچنین در جمع خبرنگاران در بروکسل گفت: «فکر می‌کنم وقت آن رسیده است که ما اروپایی‌ها به این سیاست گروگان‌گیری دولتی که ایران اکنون به آن متوسل شده است، فکر کنیم.»

کلونا ادامه داد: «این (رویکرد رژیم ایران) باید در تفکر ما و در تصمیماتی که در آینده می‌گیریم در نظر گرفته شود.»

دولت بلژیک نیز برای آزادی امدادگر بلژیکی، اولیویه واندکاستیل که به اتهامات «جاسوسی» در ایران به 40 سال زندان و شلاق محکوم شده است، فشار می‌آورد.

فرانسه هفته گذشته اعلام کرد که در مورد سلامتی برنارد فیلن شهروند فرانسوی-ایرلندی که از ماه اکتبر در ایران زندانی است، «به شدت نگران» است.

فرانسه پیش‌تر نیز بازداشت هفت شهروند خود در ایران را تایید کرده بود. بر اساس گزارش‌ «فرانس 24»، حدود 22 تبعه خارجی و دوتابعیتی در ایران در بازداشت هستند.

مقامات جمهوری اسلامی اتهام این شهروندان خارجی و دوتابعیتی را «جاسوسی» یا «لیدری» اعتراضات ضد‌حکومتی مطرح کرده‌اند.

هفته پیش، قوه قضائیه، علیرضا اکبری، مشاور پیشین وزیر دفاع ایران و شهروند دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی را به اتهام جاسوسی برای بریتانیا و افشای اطلاعات منجر به کشته شدن محسن فخری‌زاده، فرمانده سپاه پاسداران و عامل کلیدی در برنامه هسته‌ای نظامی ایران، اعدام کرد.

بریتانیا در واکنش به این اقدام، سفیر جمهوری اسلامی در لندن را احضار و اعلام کرد که در حمایت خود از احیای برجام تجدیدنظر خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم