تشدید تنش‌ مسکو علیه غرب و همکاری فنی-نظامی روسیه با چین و آفریقای جنوبی

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه، نسبت به احتمال تحویل موشک‌های زمین به زمین «اتاکمز» به اوکراین، هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو در حال توسعه همکاری‌های نظامی-فنی خود با چین و آفریقای جنوبی است.

لاوروف دوشنبه 3 بهمن، پس از گفت‌وگو با نالدی پاندور، وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی، در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: «با توجه به انجام رزمایش‌های دریایی (میان روسیه، آفریقای جنوبی و چین) و بازتاب آنها بر توسعه همکاری‌های نظامی-فنی فیمابین، این دست از همکاری‌ها با جمهوری خلق چین و آفریقای جنوبی در حال گسترش است.

هشدار مسکو به کییف و کشورهای غربی

از سویی کاخ کرملین ساعاتی پیش در گرماگرم رایزنی‌های غرب در مورد تامین تسلیحات سنگین برای کییف تاکید کرد که مردم اوکراین، بهای تحویل تانک‌های غربی به این کشور را خواهند پرداخت.

کرملین ضمن هشدار در خصوص پیامدهای چنین اقدامی، اعلام کرد «همه کشورهایی که سلاح در اختیار اوکراین می‌گذارند، باید مسئولیت چنین رویکردی را بپذیرند.

ریاست جمهوری روسیه در بخش دیگری از مواضع خود، همچنین تاکید کرد که هیچ پیش‌شرطی برای مذاکره با اوکراین پذیرفتنی نیست.

وزارت خارجه روسیه نیز دوشنبه تاکید کرد که « تشدید تنش در اوکراین، روندی خطرناک است که ممکن است عواقب پیش‌بینی‌نشده‌ای را به دنبال داشته باشد.»سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه دوشنبه با بیان این‌که جنگ میان روسیه و غرب به واقعیت تبدیل شده است، مدعی شد خسارت‌هایی که به زیرساخت‌های اوکراین وارد می‌شود به‌ این دلیل است که نیروهای اوکراینی تسلیحات خود را در مناطق شهری مخفی می‌کنند.

در همین راستا دیمیتری مدودف، معاون رئيس شورای امنیت روسیه مدعی شد جهان در پی تهاجم به روسیه، در آستانه وقوع جنگ جهانی سوم است.

از سویی دستگاه اطلاعاتی اوکراین ضمن پیش‌بینی وقوع جنگ سختی در ماه‌های فوریه و مارس آینده در مناطق لوگانست و دونتسک با بیان این‌که تغییراتی را در تاکتیک‌های رزمی روسیه ملاحظه کرده است افزود که پوتین به نیروهایش دستور داده که تا ماه مارس کاملا منطقه دونباس را به تصرف خود درآورند.

موشک‌های «اتاکمز»

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه، نسبت به امکان تحویل موشک‌های زمین به زمین «اتاکمز» به کییف، هشدار داد.

به گفته او «اظهارات واشینگتن در مورد تحویل موشک‌های دوربرد به کییف، بخشی از یک جنگ روانی است.»

ریابکوف تهدید کرد که کمک‌های تسلیحاتی غرب به کییف «به معنای واقعی کلمه منهدم خواهد شد.»

معاون وزیر امور خارجه روسیه افزود: «دشمنان روسیه به افزایش سطح تنش‌ها بر سر اوکراین ادامه می‌دهند.»

سفیر جدید آمریکا در مسکو

از سوی دیگر ریابکوف در ارتباط با امور دیپلماتیک فاش کرد که «سفیر جدید آمریکا در مسکو در روزهای آینده وارد روسیه خواهد شد.»

او توضیح داد: «وزارت امور خارجه روسیه به گفت‌وگو با سفیر جدید آمریکا درباره مسائل تنش‌زا در مناسبات دو کشور ادامه خواهد داد.»

دفع حملات قوای روسیه

این در حالی است که «خبرگزاری اوکراین» دوشنبه گزارش داد، نیروهای مسلح این کشور، حملات قوای روسیه در نزدیکی 11 نقطه مسکونی در دو منطقه را دفع کرده و مواضع روسیه را هدف 7 حمله راکتی قرار دادند.

این خبرگزاری به نقل از ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین اعلام کرد که یگان‌های نظامی این کشور، طی 24 ساعت گذشته حملات نیروهای روسیه را در منطقه دونتسک دفع کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید