اردوغان: سوئد نباید از آنکارا توقع حمایت از پیوستن به «ناتو» داشته باشد

ترکیه شنبه، سفر برنامه‌ریزی‌شده وزیر دفاع سوئد به آنکارا به هدف متقاعد کردن این کشور برای پس‌گرفتن ملاحظات خود در مورد پیوستن سوئد به «ناتو» را لغو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در واکنش به اقدام تحریک‌آمیز شنبه گذشته یک فعال اسلام‌ستیز سوئدی مقابل سفارت ترکیه در استکهلم، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که سوئد، نامزد عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی«ناتو»، دیگر نمی‌تواند روی «حمایت» ترکیه، حساب کند.

اردوغان، دوشنبه 3 بهمن گفت: «سوئد برای پیوستن به «ناتو» نباید از ما توقع حمایت داشته باشد. اگر به اعتقادات مذهبی جمهوری ترکیه یا مسلمانان احترام نگذارید، از حمایت ما برخوردار نخواهید شد».

Advertisement

اجازه تظاهرات دادن به راسموس پالودان، افراطی راست‌گرای سوئدی-دانمارکی در ظهر روز شنبه، مقابل سفارت ترکیه در پایتخت سوئد، خشم مقامات آنکارا را برانگیخته است. این فعال اسلام‌ستیز در میان تدابیر شدید امنیتی و در پشت پست‌های بازرسی پلیس، به اقدامات تحریک‌آمیز خود ادامه داد.

اردوغان طی سخنرانی تلویزیونی گفت: «روشن است کسانی که در مقابل سفارت کشورمان چنین رسوایی را ایجاد کردند، نباید در مورد درخواست خود برای پیوستن به «ناتو» از ما انتظار لطف داشته باشند.»

لغو سفر وزیر دفاع سوئد

ترکیه شنبه، سفر برنامه‌ریزی‌شده وزیر دفاع سوئد به آنکارا به هدف متقاعد کردن این کشور برای پس‌گرفتن ملاحظات خود در مورد پیوستن سوئد به «ناتو» را لغو کرد.

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه، اقدامات تحریک‌آمیز این فعال اسلام‌ستیز را «جنایت آشکار برخاسته از نفرت» توصیف کرد.

از سویی پلیس سوئد نیز جمعه اعلام کرد که به موجب قانون اساسی، آزادی تظاهرات و آزادی بیان در سوئد، نمی‌توان برپایی این تظاهرات (اقدام راسموس پالودان) را به نام حفظ نظم عمومی، ممنوع کرد.

ترکیه از ماه مه گذشته با گذاشتن پیش‌شرط‌هایی مانع از پیوستن سوئد و فنلاند به «ناتو» شده و همواره این دو کشور را به پناه دادن به فعالان کُرد و هواداران حزب کارگران کُردستان «پ‌ک‌ک» و متحدان آنها در شمال سوریه و عراق که آنها را «تروریست» می‌داند، متهم می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم