6 سند محرمانه جدید در منزل بایدن پیدا شد

بازرسان وزارت دادگستری آمریکا روز جمعه منزل رئیس جمهوری این کشور را به طور کامل بازرسی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

باب بائر، از وکلای جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که بازرسان وزارت دادگستری در حین بازرسی منزل بایدن در ایالت دلور، به 6 سند محرمانه جدید دست یافتند.

بائر، شنبه یکم بهمن، در اطلاعیه‌ای تصریح کرد که رئیس جمهوری و همسرش هنگام بازرسی، در منزل حضور نداشتند.

او تاکید کرد، بایدن برای بررسی اسناد مرتبط با دوره نیابت رئیس جمهوری در زمان باراک اوباما (2009-2017)، اجازه بازرسی از منزل خود را به وزارت دادگستری اعلام کرده بود.

پیش از این، اسناد محرمانه‌ای در منزل رئیس جمهوری و تعدادی دیگر در دفتر سابق کار او در واشینگتن پیدا شده بود.

بایدن پیشتر گفته بود، این اسناد قدیمی که دارای طبقه‌بندی سری هستند، از اهمیت چندانی برخوردار نبوده و حاوی اطلاعات مهمی نیستند.

پس از انتشار گزارش‌های رسانه‌ای در این باره، کاخ سفید هفته گذشته به پیدا‌ شدن اسناد محرمانه مربوط به دوره معاونت ریاست جمهوری بایدن در منزل شخصی و دفتر سابق کار او اذعان کرد.

حامیان بایدن تاکید دارند که این موضوع با پرونده پیدا شدن اسناد محرمانه در منزل دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا کاملا متفاوت است.

به گفته آنها، ترامپ صدها سند محرمانه را به منزل خود در فلوریدا انتقال داد و تا هنگام بازرسی پلیس فدرال از منزلش، برابر تلاش‌ها برای بازگرداندن آن اسناد مقاومت کرد.

پلیس فدرال آمریکا، هشتم اوت سال گذشته منزل ترامپ در فلوریدا را با حکم یک قاضی فدرال بازرسی و صندوقی حاوی هزاران سند محرمانه را مصادره کرد. به گفته پلیس، ترامپ به‌رغم درخواست‌های مکرر حاضر به بازگرداندن آن اسناد پس از پایان دوران ریاست جمهوریش نشد.

برخی از اسناد پیدا شده در منزل ترامپ، حاوی اطلاعات دفاعی مهمی بودند.

بنا به گزارش مطبوعات آمریکا، بخشی دیگر از آن اسناد به چین و ایران، همچنین اطلاعات اتمی سری مرتبط بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم