تاکید برلین بر تداوم حمایت از اوکراین با اولتیماتوم مسکو مواجه شد

کشورهای حوزه بالتیک، لتونی، استونی و لیتوانی، طی فراخوانی مشترک از آلمان خواستند تا تانک‌های پیشرفته خود را به اوکراین تحویل دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان تاکید کرد که این کشور به حمایت خود از اوکراین ادامه خواهد داد.

این گفته شولتز،چند روز پس از آن بود که متحدان غربی، امیدهای کییف برای تحویل سریع تانک‌های سنگین را تضعیف کردند.

Advertisement

شولتز یکشنبه دوم بهمن، در پاریس در مراسم جشن دوستی میان آلمان و فرانسه گفت: «ما به حمایت از اوکراین تا هر زمان لازم و به میزان نیاز، ادامه خواهیم داد. ما به عنوان کشورهای اروپایی در دفاع از هدف صلح اروپا، در کنار هم هستیم.»

این در حالی است که ویاچسلاو ولودین، رئیس پارلمان روسیه تهدید کرد در صورت اقدام غرب به تحویل تسلیحات به اوکراین و انجام حملاتی با این تسلیحات به خاک روسیه، مسکو با «تسلیحات قوی‌تر»، پاسخ خواهد داد.

تهدید رئیس دوما به وقوع فاجعه جهانی

ولودین یکشنبه در «تلگرام» نوشت: «تحویل سلاح‌های تهاجمی به رژیم کییف، به یک فاجعه جهانی می‌انجامد. اگر واشینگتن و کشورهای «ناتو» سلاح‌هایی را تحویل دهند که برای حمله به شهرها و عملی کردن تهدیدها جهت کنترل خاک ما مورد استفاده قرار گیرد، این کار، اقدامات تلافی‌جویانه با تسلیحاتی قدرتمند‌تر را در پی خواهد داشت.»

رئیس دوما افزود که نمایندگان کنگره آمریکا، نمایندگان بوندستاگ آلمان، مجلس ملی فرانسه و دیگر پارلمان‌های اروپایی «باید متوجه مسئولیت خود در قبال بشریت باشند.»

او در ادامه افزود: واشینگتن و بروکسل با تصمیمات خود و سوق دادن جهان به سمت جنگی هولناک، باعث نبردهایی کاملاً متفاوت با نبردهای کنونی خواهند شد که منحصراً زیرساخت‌های نظامی و حیاتی مورد استفاده رژیم کییف را هدف قرار خواهد داد.

ولودین تاکید کرد: با توجه به برتری فناوری تسلیحات روسی، سیاستمداران خارجی که چنین تصمیماتی را اتخاذ می‌کنند، باید بدانند که این گونه تصمیم‌ها می‌تواند به وقوع تراژدی جهانی بیانجامد که کشورهای آنها را نابود خواهد کرد.

فراخوان کشورهای حوزه بالتیک

همزمان کشورهای حوزه بالتیک، لتونی، استونی و لیتوانی، شنبه طی فراخوانی مشترک از آلمان خواستند تا تانک‌های پیشرفته خود را به اوکراین بفرستند. این فراخوان بر شدت فشار وارد بر برلین برای اقدامی سریع‌تر در راستای کمک به کییف در جنگ با روسیه، می‌افزاید.

وزیر امور خارجه استونی در «توییتر» نوشت: «ما وزرای خارجه استونی، لتونی و لیتوانی از آلمان می‌خواهیم تانک‌های لئوپارد را به اوکراین ارسال کند.

این کار برای پایان‌دادن به تجاوز روسیه، کمک به اوکراین و بازگرداندن سریع صلح به اروپا ضرورت دارد. آلمان به عنوان قدرت پیشتاز اروپا، مسئولیت ویژه‌ای در این زمینه برعهده دارد.»

این بیانیه یک روز پس ازناکامی آلمان و متحدان غربی در دستیابی به اجماعی در اجلاس «رامشتاین» در جلب موافقت برلین با ارسال تانک های لئوپارد 2 یا اقدام دیگر کشورهای دارای این تانک برای ارسال آن به اوکراین صادر شد.

از سویی اوکراین، شنبه نسبت به «دودلی» کشورهای غربی در تحویل تانک‌های سنگین به‌رغم ارسال محموله‌های عمده سلاح‌های جدید توسط متحدان، ابراز تاسف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم