اوکراین خواستار تسریع در روند ارسال تسلیحات غربی به این کشور شد

ارتش روسیه عملیات هجومی خود را در منطقه زاپوریژیا تشدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی عدم دستیابی به اجماع در اجلاس «رامشتاین» پیرامون ارسال تانک‌های درخواستی کییف، مشاور ارشد ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، از متحدان کشورش خواست هرچه «سریع‌تر» برای افزایش حمایت نظامی خود از اوکراین چاره‌اندیشی کنند.

میخائیلو پودولیاک، مشاور ارشد زلنسکی، شنبه یکم بهمن در «توئیتر» نوشت: «شما در هر صورت با ارسال تسلیحات لازم به اوکراین کمک خواهید کرد و متوجه خواهید شد که هیچ گزینه دیگری برای پایان دادن به جنگ، جز شکست روسیه وجود ندارد.»

Advertisement

به گزارش «رویترز» او افزود: «اما بلاتکلیفی کنونی باعث کشتار بیشتر مردم ما می‌شود. هر روز تاخیر برابر با مرگ اوکراینی‌ها است. سریع‌تر فکر کنید.»

نبود اجماع برای ارسال تانک‌های سنگین‌

کشورهای حامی اوکراین هفته گذشته، اعطای صدها میلیون دلار کمک نظامی جدید به کییف را متعهد شدند اما روز گذشته در اجلاس «رامشتاین» نتوانستند در مورد تحویل تانک‌های سنگین؛ بویژه تانک‌های «لئوپارد2 » آلمانی به اجماع دست‌یابند.

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، پس از نشست کشورهای غربی در پایگاه هوایی «رامشتاین» در آلمان، فاش کرد که آلمان هنور «در مورد تحویل تانک‌های لئوپارد، تصمیم نگرفته است.»

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، آستین همچنین به منظور کاستن از فشار بر برلین، آن را «متحدی قابل اعتماد» توصیف کرد اما در عین حال گفت: «همه ما می‌توانیم کارهای بیشتری برای کمک به کییف انجام دهیم.»

تشدید عملیات روسیه در زاپوریژیا

از سویی ارتش روسیه شنبه اعلام کرد که در جریان «عملیات تهاجمی» در منطقه زاپوریژیا در جنوب اوکراین، مواضع مهمی را به اشغال خود درآورده است.

به گزارش «فرانس‌پرس»، وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای بدون اشاره به جزئیات اعلام کرد که «در پی عملیات تهاجمی در منطقه زاپوریژیا، یگان‌های منطقه نظامی شرق، خطوط و مواضع مطلوب‌تری را تحت کنترل گرفتند.»

ساعاتی پیش، ولادیمیر روگوف، یکی از اعضای شورای دست‌نشانده اداره شهرستان اشغالی زاپوریژیا، فاش کرد که نیروهای روسی، 7 کیلومتر از خط مقدم در زاپوریژیا پیشروی کرده‌اند.

به گزارش رسانه‌های روسی، او در پلتفرم «تلگرام» نوشت: «نیروهای ما امروز در جبهه زاپوریژیا، تا عمق حدود 7 کیلومتر پیشروی داشتند و دست‌کم 7 منطقه، آزاد شد.»

روگوف روز گذشته به رسانه‌های روسی گفت که جنگ در شهرستان زاپوریژیا تقریباً در سراسر خط مقدم، تشدید شده است.

وزارت دفاع روسیه نیز جمعه از آزادسازی روستای لوبکوف در محور زاپوریژیا و انهدام زاغه تسلیحات و تجهیزات نظامی در منطقه کامنسکوی خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم