آمریکا از ماهواره‌های نظامی ژاپن در فضا محافظت می‌کند

استراتژی دفاعی ژاپن بر اهمیت موشک‌های دوربرد و هواپیماهای بدون سرنشین، که همگی به ماهواره‌ها متکی هستند، تأکید می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده در حال گسترش چتر امنیتی خود بر فراز ژاپن است، و قصد دارد با نظر به تهدیدهای فزاینده روسیه و چین، از ماهواره‌های نظامی و نظارتی ژاپن را در فضا محافظت کند.

به گزارش «نیکی آسیا»، یکشنبه 8 ژانویه، ماده 5 معاهده امنیتی آمریکا و ژاپن واشینگتن را موظف می‌کند تا در صورت حمله به قلمرو تحت کنترل توکیو، از متحد خود دفاع کند، و حفاظت از ماهواره‌های ژاپنی مشمول این معاهده می‌شوند.

فضای سایبری در سال 2019 به تعهدات دفاعی آمریکا در قبال ژاپن، که شامل دفاع در برابر حملات زمینی، هوایی یا دریایی بود، اضافه شد. اینک دو کشور با نظر به افزایش تهدیدهای مسکو و پکن قصد دارند با هدف «بازدارندگی» حفاظت ماهواره‌ای را نیز به معاهده دفاعی خود بیفزایند.

مقامات نظامی و دیپلماتیک آمریکا و ژاپن روز چهارشنبه این هفته در واشینگتن دیدار می‌کنند، و قرار است مفاد مذاکرات خود درباره بخش جدید معاهده دفاعی درباره ماهواره‌ها را به زودی در قالب بیانیه‌ای مشترک منتشر کنند.

به گفته نیکی آسیا، فعالیت نظامی در فضا در حال افزایش است، و چین و روسیه تلاش‌های خود را برای ممانعت از استفاده دیگران از فضا با مداخله در ارتباطات ماهواره‌ای و توسعه موشک‌ها و سلاح‌های لیزری برای از بین بردن ماهواره‌ها تشدید کرده‌اند. گفته می‌شود که دو کشور همچنین در حال پیشبرد طرح‌هایی برای توسعه ماهواره‌هایی هستند که قادر به حمله به ماهواره‌های دیگر کشورها هستند.

جنگ روسیه علیه اوکراین نیز اهمیت فضا برای مقاصد نظامی را روشن‌تر کرده است. مسکو از اطلاعات ماهواره‌ای برای پرتاب موشک‌ها و عملیات پهپادی خود استفاده می‌کند، و کی‌یف از اطلاعات ماهواره‌ای که کشورهای غربی درباره مواضع نیروهای روسی در میدان نبرد به آن می‌دهند بهره می‌برد.

به گزارش نیکی آسیا، ماهواره‌ها برای تقویت قابلیت‌های دفاعی ژاپن، شامل آمادگی برای حوادث احتمالی در تایوان، حیاتی هستند. استراتژی دفاعی ژاپن که اخیرا بازنگری شد، بر اهمیت موشک‌های دوربرد و استفاده از امواج الکترومغناطیسی و هواپیماهای بدون سرنشین، که همگی به ماهواره‌ها متکی هستند، تأکید می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید