آلمان از 24 تبعه ایرانی مظنون به جاسوسی برای تهران بازجویی می‌کند

رئیس دستگاه امنیت داخلی آلمان: کنشگران مخالف رژیم جمهوری اسلامی به‌ویژه در سفر به ایران، جانب احتیاط را رعایت کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در پی هشدار سرویس امنیت داخلی آلمان به مخالفان رژیم جمهوری اسلامی مقیم این کشور، برلین اعلام کرد که از سال 2018 دست‌کم 9 پرونده مرتبط به فعالیت‌های مشکوک 24 تبعه ایرانی مظنون به جاسوسی برای «جمهوری اسلامی ایران» را مورد بررسی قرار داده است.

به گزارش بخش فارسی «رادیو بین‌المللی فرانسه»، 43 نماینده پارلمان فدرال آلمان در دسامبر سال گذشته در بیانیه‌ای مشترک طی پیشنهادی، گنجاندن سپاه پاسداران ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی را با هدف محافظت از جان مخالفان ایرانی مقیم آلمان، خواستار شدند.

کلارا بونگر، نماینده حزب چپ‌ آلمان، چند هفته بعد، از دولت این کشور خواست تا در مورد اقدامات امنیتی اتخاذ شده برای محافظت از ایرانیان مقیم آلمان، توضیحاتی بدهد که دولت آلمان، اخیراً به خواسته او پاسخ داده و در این رابطه اطلاع‌رسانی‌ کرده است.

اقدامات برلین

در پاسخ دولت آلمان آمده است که «اپوزیسیون ایران، زیر ذره‌بین نهادهای امنیتی ایران قرار دارد و به همین دلیل دولت آلمان، خطر جاسوسی تهران علیه اپوزیسیون را بسیار جدی می‌گیرد.»

بونگر هنگام طرح این پرسش از دولت آلمان گفت: «به نظر می‌رسد که دولت، سازوکار مناسبی را برای محافظت از اپوزیسیون این کشور در آلمان در برابر حملات نیروهای رژیم (ایران)، برنامه‌ریزی نکرده است».

دولت آلمان در پاسخ به این انتقاد، اعلام کرد که از سال 2018، تحقیقات در مورد 9 پرونده مرتبط با 24 تبعه ایرانی مظنون به جاسوسی برای سرویس‌های اطلاعاتی رژیم ایران آغاز شده که همچنان ادامه دارد.

در همین حال، برلین اعلام کرد که به دلایل امنیتی، نمی‌تواند جزئیات بیشتری در مورد پیگردها ارائه دهد، اما تاکید کرد که هیچ یک از مظنونان، دیپلمات نیستند.

بر اساس داده‌های دولت آلمان، تمرکز رژیم ایران به ویژه روی ایرانی‌هایی است که به کشورشان سفر کرده و برای دادن اطلاعات در مورد هموطنان مقیم خود در آلمان، زیر فشار قرار می‌گیرند.

هشدار به ایرانی‌های مقیم آلمان

سه روز قبل از پاسخ دولت آلمان، رئیس دستگاه امنیت داخلی این کشور در مصاحبه با «خبرگزاری آلمان» از کنشگران ایرانی مخالف رژیم جمهوری خواست تا به ویژه در سفر به ایران، جانب احتیاط را رعایت کنند.

او با اشاره به این احتمال که سرویس‌های اطلاعاتی ایران می‌توانند از «جاسوسان و مخبران خود در آلمان برای جمع‌آوری اطلاعات» در مورد ایرانیان مقیم آلمان استفاده کنند، افزود: «دستگاه امنیتی ایران چه‌بسا خانواده‌های این مهاجران را برای سکوت، زیر‌فشار بگذارد».

تکرار اتهامات جاسوسی

آلمان بارها نهادهای اطلاعاتی ایران و عوامل آنها را به جاسوسی علیه مخالفان رژیم جمهوری اسلامی در آلمان متهم کرده است. به گزارش سرویس امنیت داخلی آلمان، جاسوسان و مخبران وزارت اطلاعات ایران در آلمان در حال جمع‌آوری اطلاعات علیه مخالفان رژیم هستند و این فعالیت‌ها از زمان آغاز تظاهرات و تداوم اعتراضات در ایران به این سو تشدید شده است.

بنا به گزارش‌ها جاسوسان نیروی قدس، سپاه پاسداران ایران نیز در جمع‌آوری اطلاعات در مورد مراکز و شخصیت‌های برجسته یهودی در آلمان فعالند. گفتنی است که یوزف شوستر، رئیس شورای مرکزی یهودیان آلمان، چندین بار تهدید به ترور شده است.

حضور جاسوسان چینی و روسی در آلمان

بر اساس گزارش سازمان امنیت داخلی آلمان، «برلین نه تنها با خطر گسترش جاسوسی سرویس‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی مواجه است، بلکه چین و روسیه نیز در سال‌های اخیر، دامنه فعالیت‌های جاسوسی خود را در این کشور در مقیاس بزرگی گسترش داده‌اند.»

به گزارش «رادیو بین‌المللی فرانسه»، کارشناسان سیاسی آلمان بر این باورند که همکاری جاسوسان روسیه و چین با شبکه جاسوسی ایران، امری محتمل است زیرا چین و روسیه همواره در مناقشات رژیم ایران با غرب، از تهران جانبداری کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم