انفجار شدید کیهانی ممکن است منشاء طلا را روشن کند

کیلونواها عناصر سنگینی تولید می‌کنند که جرم آنها می‌تواند حدود هزار برابر جرم زمین باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سیاره زمین اخیرا مورد اصابت یک پرتو انفجاری شدید نور قرار گرفته است که به گفته دانشمندان می‌تواند این حقیقت را روشن کند که سنگین‌ترین عناصر کیهان شامل طلا از کجا آمده‌اند.

در اواخر سال گذشته، ستاره‌شناسان یک «انفجار پرتو گاما»، که قوی‌ترین انفجار در سرتاسر کیهان است، را رصد کردند که به مدت غیرمعمول پنجاه ثانیه به زمین تابید و بعد خاموش شد.

به نظر می‌رسد این انفجار از یک «کیلونوا» سرچشمه گرفته باشد. این رویداد نادر تنها زمانی اتفاق می‌افتد که یک ستاره نوترونی با یک جسم بسیار فشرده دیگر یا یک ستاره نوترونی دیگر یا یک سیاهچاله ادغام ‌شود.

کیلونواها منشاء اصلی تولید طلا در کیهان هستند. تحقیقات نشان داده است که این رویدادها عناصر سنگینی تولید می‌کنند که جرم آنها می‌تواند حدود هزار برابر جرم زمین باشد. بنابراین، بررسی کیلونواها شاید بتواند راز منشاء عناصر سنگین و به ویژه طلا را معلوم کند.

از آنجایی که انفجار پرتو گاما اخیر از کهکشانی نسبتاً نزدیک به منظومه شمسی آمده است، دانشمندان توانستند نگاهی دقیق به آن بیندازند. این کهکشان به گفته دانشمندان شگفت‌انگیز است، و کهکشانی جوان است که ستارگان آن هنوز در حال شکل‌گیری هستند.

ستاره‌شناسان می‌گویند از آنجایی که تمام ادغام‌های تاییدشده ستاره‌های نوترونی که آنها تاکنون مشاهده کرده‌اند، با انفجارهای کمتر از دو ثانیه همراه بوده‌اند، آنها دلایل زیادی دارند تا اینطور فکر کنند که انفجار پنجاه ثانیه‌ای اخیر باید در اثر فروپاشی یک ستاره پُرجرم ایجاد شده باشد.

دانشمندان امیدوارند با استفاده از تلسکوپ فضایی پیشرفته جیمز وب بتوانند در آینده مشاهدات دقیق‌تری از کیلونواها به عمل آورند. این تلسکوپ قادر است از اجرام نجومی دوردست تصویربرداری کند و اتمسفر آنها را مورد بررسی قرار دهد و از طریق فرآیندی به نام «طیف‌سنجی» دقیقا مشخص کند که از چه عناصری تشکیل شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید