تعیین سفیر چین در واشینگتن به سمت وزیر خارجه این کشور

وزیر خارجه جدید چین که به «گرگ درنده» معروف است از مخالفان رویکرد غرب نسبت به چین است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گزارش تلویزیون رسمی چین، کین گانگ سفیر چین در واشینگتن که به «گرگ درنده» معروف است، به پکن فراخوانده و به عنوان وزیر خارجه این کشور تعیین شد.

این دیپلمات چینی که به مواضع خود علیه غرب شهرت دارد، جایگزین وانگ‌ یی، شخص اول دیپلماسی چین از سال 2013 می‌شود.

وزیر خارجه جدید چین از سال 2021 سفیر این کشور در واشینگتن بوده و درنظر دارد تا روابط دو جانبه بین آمریکا و چین را به «مسیر درست» خود بازگرداند.

از کین کانگ که زاده شمال چین است، به عنوان «گرگ درنده» یاد می‌شود. این لقب در چین برای دیپلمات‌هایی استفاده می‌شود که مخالف رویکرد غرب نسبت به چین بوده و برابر آن واکنش نشان می‌دهند.

شخصیت وزیر خارجه جدید چین مشابه شخصیت لو چای، سفیر این کشور در پاریس یاد می‌شود. اظهارات لو شای باعث شده بود تا وزارت خارجه فرانسه چندین بار او را احضار کند.

کین کانگ در سال 2020 اعلام کرده بود که نگاه منفی غرب به چین در سال‌های گذشته، به‌ این دلیل است که اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها، به‌ویژه رسانه‌هایشان، مخالف نظام سیاسی و رشد اقتصادی چین هستند.

این دیپلمات برای سال‌ها از سخنگویان وزارت خارجه چین بود و از سال 2018 تا 2021 به عنوان معاون وزیر خارجه این کشور به فعالیت پرداخت.

او معتقد است که چین نیازی به یادگیری از غرب ندارد. او بارها تاکید کرده است که چین در جریان درگیری‌های موسوم به «جنگ‌های تریاک» در قرن 19، قربانی کشورهای غربی بوده است.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، همراه با کاهش تنش‌ها بین آمریکا و چین، در آستانه سال جدید میلادی به پکن سفر خواهد کرد.

به گفته او، انتظار بلینکن در این سفر «ادامه روابط کاری مفید با کانگ در سمت جدیدش است.»

او افزود: «ایالات متحده به حفظ خطوط ارتباطی باز و مدیریت مسئولانه‌ روابط میان آمریکا و چین ادامه خواهد داد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید