سرگئی لاوروف: غرب بر بحران داخلی ایران تمرکز کرده است

لاوروف مدعی شد که عدم احیای «برجام» منجر به «تشدید تنش، مسابقه تسلیحاتی، و درگیری آشکار با عواقب غیرقابل بازگشت» خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، با ادعای اینکه غرب به جای تلاش برای احیای توافق هسته‌ای، بر «بحران داخلی ایران» تمرکز کرده است، گفت هیچ جایگزینی برای «برجام» وجود ندارد.

به گزارش «فاکس نیوز»، لاوروف پنج‌شنبه در گفت‌وگو به مطبوعات داخلی روسیه گفت: «ما گمانه‌زنی درباره طرح جایگزین و دیگر گزینه‌های غیرقابل قبول را غیرمسئولانه می‌دانیم.»

وزیر خارجه روسیه سپس مدعی شد که عدم احیای «برجام» منجر به «تشدید تنش، مسابقه تسلیحاتی، و درگیری آشکار با عواقب غیرقابل بازگشت» خواهد شد.

اگرچه روسیه نقش مهمی در تلاش برای احیای نسخه‌ای از توافق هسته‌ای 2015 با ایران ایفا کرده است، اما پس از آنکه آمریکا و اروپا به دنبال تهاجم مرگبار به اوکراین، تحریم‌های بین‌المللی شدیدی علیه مسکو وضع کردند، روسیه تهدید کرد جلوی هرگونه پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای ایران را خواهد گرفت.

مسکو سپس در اواسط ماه مارس موضع خود را در قبال «برجام» تغییر داد، و در عوض از واشینگتن خواستار تضمین‌هایی شد مبنی بر اینکه به احیای توافق هسته‌ای کمک می‌کند در صورتی که تجارتش با ایران تحت تأثیر تحریم‌ها قرار نگیرد.

با این حال، بعد از راضی شدن مسکو، تهران با درخواست تغییرات بیشتر در پیش‌نویس توافق، در اواخر آگوست مذاکرات را از ریل خارج کرد، و روند احیای «برجام» از ماه سپتامبر متوقف مانده است.

به گفته «فاکس نیوز»، «زیاده‌خواهی‌های تهران» مقامات غربی را بر آن داشته تا دیدی تیره و تار به چشم‌انداز حصول توافق با ایران داشته باشند، و به نظر می‌رسد فیلمی که هفته پیش از جو بایدن منتشر شد که می‌گوید «توافق هسته‌ای مرده است»، میخ آخر را به تابوت «برجام» کوبیده باشد.

لاوروف در مصاحبه خود تقصیر شکست مذاکرات احیای «برجام» را به گردن آمریکا و اروپا انداخت و مدعی شد آنها اینک تلاش‌های خود را روی «بحران درون ایران» متمرکز کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید