اوکراین از خنثی‌کردن‌ حمله روسیه با پهپادهای ایرانی خبر داد

شهردار کی‌یف اعلام کرد این شهر با هفت پهپاد مورد حمله قرار گرفت که 2 عدد از آنها در اطراف شهر و 5 عدد دیگر بر فراز آسمان پایتخت اوکراین سرنگون شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ارتش اوکراین اعلام کرد که بامداد جمعه 9 دی حمله روسیه با پهپادهای ایرانی به شهرهای این کشور از جمله کی‌یف، پایتخت اوکراین را خنثی کرده است.

ارتش اوکراین در بیانیه‌ای که امروز جمعه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، تاکید کرد که «شب گذشته و بامداد امروز دشمن با استفاده از پهپادهای ایرانی به کشور حمله کرد.»

این بیانیه افزود که حملات مذکور از جنوب شرق کشور با بکارگیری 16 پهپاد ایرانی انجام گرفت و سامانه دفاع هوایی اوکراین همه آنها را سرنگون کرد.

مقامات در ساعت 02:12 بامداد در کی‌یف شرایط اضطراری حمله هوایی اعلام کردند که به مدت 2 ساعت به درازا کشید.

ویتالی کلیچکو، شهردار کی‌یف هم اعلام کرد این شهر با هفت پهپاد مورد حمله قرار گرفت که 2 عدد از آنها در اطراف شهر و 5 عدد دیگر بر فراز آسمان پایتخت اوکراین سرنگون شدند.

این مقام تاکید کرد که حمله پهپادی مذکور خسارات جانی در پی نداشته است اما پنجره 2 ساختمان در جنوب غرب کی‌یف از ترکش سقوط پهپادهای سرنگون‌شده آسیب دیده است.

در همین رابطه، مقامات محلی در بسیاری از شهرهای اوکراین از جمله کی‌یف، خارکیف در شرق و لویو در غرب از وقوع انفجار در این شهرها خبر دادند.

دنیس موناسترسکی، وزیر کشور اوکراین هم‌ اعلام کرد که حملات شب گذشته روسیه به کشته‌شدن 3 نفر و زخمی‌شدن 6 نفر دیگر از جمله یک کودک منجر شد.

والری زالوژنی، فرمانده نیروهای مسلح اوکراین نیز تصریح کرد، روسیه در حمله اخیر 69 موشک کروز به خاک اوکراین شلیک کرد که سامانه دفاع هوایی این کشور موفق به سرنگونی 54 عدد از آنها شد.

سامانه دفاع هوایی شهر خرسون هم صبح جمعه فعال شد و دست‌کم صدای 3 انفجار در این شهر به گوش رسید.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین پیشتر گفته بود که همزمان با افزایش سرما، برق بیشتر مناطق کشور به‌دلیل حملات موشکی روسیه قطع شده است.

زلنسکی با اشاره به نبردهای سنگین در جبهه‌های باخموت و سولیدار در شمال منطقه دونتسک، گفت که نیروهای روسی درصدد تصرف کامل منطقه دونتسک پیش از آغاز سال میلادی جدید هستند.

از سویی، بریتانیا تجهیزات نظامی جدیدی از جمله برای خنثی‌کردن بمب‌ها و مین‌های عمل‌نکرده به اوکراین تحویل داده است تا بتوان با این تجهیزات مناطق و ساختمان‌ها را از بقایای تسلیحات روسی پاک کرد.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا هم در همین رابطه گفت که لندن 2 میلیارد و 770 میلیون دلار در بودجه سال آینده جهت کمک نظامی به اوکراین اختصاص داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید