کنگره برای مقابله با پیگرد کنشگران ایرانی-آمریکایی توسط جمهوری اسلامی بودجه تعیین کرد

بر اساس این قانون، وزارت خارجه آمریکا موظف است تا سالانه درباره اقدامات دولت ایران علیه کنشگران ایرانی-آمریکایی به کنگره گزارش دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کنگره ایالات متحده در لایحه بودجه 1.7 تریلیون دلاری خود که هفته گذشته به تصویب رساند، بندی گنجاند که بر مبنای آن قرار است برای مقابله با افرادی که از طرف حکومت ایران به آزار و اذیت و زیر نظر گرفتن شهروندان ایرانی-آمریکایی می‌پردازند، بودجه و امکانات اختصاص داده شود.

به گزارش «صدای آمریکا»، چهارشنبه 28 دسامبر، این بند تحت عنوان «قانون آزار و اذیت و هدف‌گیری غیرقانونی مسیح علی‌نژاد»، به اسم مجری تلویزیون فارسی صدای آمریکا و منتقد حکومت ایران که توطئه ربودن و بازگرداندن وی به ایران توسط پلیس فدرال آمریکا «اف‌بی‌ای» خنثی شد، نامگذاری شده است.

کنگره در شرح این قانون آورده است: «کنگره می‌بیند که رژیم ایران افرادی را که به طور مسالمت‌آمیز از حقوق و آزادی‌های بشر در ایران دفاع می‌کنند، و اشخاص و افراد بی‌گناهی که از سوی دولت ایران به‌عنوان دشمنان ایران تلقی می‌شوند را تحت نظر، مورد آزار و اذیت و هراس‌افکنی، و هدف ربودن، شکنجه، و قتل قرار می‌دهد. این رژیم شهروندان ایالات متحده را در خاک آمریکا و اتباع خارجی را به گروگان می‌گیرد.»

بر اساس این قانون، وزیر امور خارجه ایالات متحده موظف است تا سالانه گزارشی درباره وضعیت حقوق بشر در ایران، اقداماتی که دولت ایران در طول سال گذشته برای هدف قرار دادن ناراضیان در داخل و خارج از ایران انجام داده است، و نحوه تامین مالی عملیات علیه منتقدان رژیم ارائه کند.

این قانون همچنین درباره شناسایی افرادی که برای دولت ایران کار می‌کنند و در پی آزار و اذیت، نظارت، آدم‌ربایی، شکنجه یا کشتن شهروندان ایرانی-آمریکایی هستند که فعالیت‌های غیرقانونی و فسادآمیز حکومت را افشا می‌کنند، الزام ایجاد می‌کند.

چنین افرادی تحت تحریم‌های ایالات متحده قرار خواهند گرفت، که شامل عدم دریافت ویزا برای ورود به آمریکا، لغو روادید موجود، و بلوکه شدن اموال و املاک در خاک آمریکاست. موسسات مالی خارجی که آگاهانه با این افراد وارد معامله شوند، نیز تحت تحریم قرار می‌گیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید