ژاپن با کمک بریتانیا و ایتالیا جنگنده نسل ششم می‌سازد

جنگنده نسل ششم نقش اصلی را در جنگ شبکه‌محور، که هدف آن ادغام توانایی‌های شاخه‌های مختلف نظامی است، بر عهده خواهد گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ژاپن، بریتانیا و ایتالیا اعلام کردند به منظور گسترش مشارکت امنیتی ژاپن فراتر از متحد دیرینه آن ایالات متحده و توسعه توانایی‌های توکیو برای تهیه تجهیزات دفاع از خود، قصد دارند تا سال 2035 یک جت جنگنده نسل ششم تولید کنند.

به گزارش «نیکی آسیا»، چهارشنبه 28 دسامبر، برآورد جهانی این است که جنگنده نسل ششم نقش اصلی را در «جنگ شبکه‌محور»، که هدف آن ادغام توانایی‌های شاخه‌های مختلف نظامی برای ابداع کارآمدترین شیوه حمله است، بر عهده بگیرد.

جت جدید، که بر اساس گزارش‌ها قرار است در مرحله اول سیصد فروند از آن تولید شود، دارای یک «سیستم عامل باز» است، که به آن اجازه می‌دهد در صورت اختراع فناوری‌های جدید، بتواند بدون دردسر زیاد خود را ارتقاء دهد. با توجه به اینکه جت‌های جنگنده حدود چهل سال عمر مفید دارند، لازم است رابط نرم‌افزاری آنها آمادگی پذیرش و نصب فناوری‌های جدید را داشته باشد.

سه کمپانی بزرگ «صنایع سنگین میتسوبیشی» ژاپن، «سیستم‌های بی‌.اِی.ای» بریتانیا، و «لئوناردو» ایتالیا از سوی کشورهای خود پیمانکاران این پروژه مشترک برای تولید جنگنده نسل ششم هستند، که به احتمال زیاد در بیش از یک کشور ساخته شود.

به گفته نیکی آسیا، سیستم‌های بی‌.اِی.ای و لئوناردو تجربه توسعه، تولید و بازاریابی برای جت‌های جنگنده در بازارهای جهانی را دارند، اما میتسوبیشی، که سازنده جنگنده F-2 بوده است، تجهیزات خود را تنها برای بازار ژاپن تولید کرده است، و اینک به دنبال کسب تجربه از طریق همکاری با شرکای اروپایی خود برای مطرح شدن در سطح بین‌المللی است.

به گفته کارشناسان، رقابت در بازار جنگنده‌های نسل بعدی شدید خواهد بود. به عنوان مثال، فرانسه، آلمان و اسپانیا ماه گذشته توافق كردند تا به منظور جایگزینی «رافال» فرانسه و «یوروفایتر» آلمان و اسپانیا، از سال 2040 اقدام به تولید یک جنگنده نسل ششم کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید