وزارت خارجه آلمان: در کنار مردم ایران ایستاده‌‌ایم

وزارت خارجه آلمان: از طریق تحریم‌های جدید بر تهران فشار می‌آوریم تا ظلم بر معترضان را متوقف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آلمان می‌گوید دلیلی برای از سرگیری مذاکرات به منظور احیای توافق هسته‌ای 2015 با حکومت ایران نمی‌بیند، و تاکید می‌کند که در کنار مردم ایران که «در خیابان‌ها آزادی و عزت خود را طلب می‌کنند» ایستاده است.

به گزارش «میدل ایست مانیتور»، کریستوفر برگر، سخنگوی وزارت خارجه آلمان روز چهارشنبه طی کنفرانسی مطبوعاتی در برلین گفت: «از دیدگاه ما، در حال حاضر هیچ نشانه یا دلیلی برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای ایران وجود ندارد. آلمان بارها به صراحت اعلام کرده که مذاکراتی در کار نیست.»

برگر تاکید کرد که در حال حاضر تمرکز اصلی برلین بر حمایت از جنبش اعتراضی مردم ایران است. به گفته وی: «تمرکز ما در حال حاضر روی حمایت از مردمی است که در خیابان‌های ایران ایستاده‌اند تا بتوانند آزادی و عزت خود را به دست آورند، و در این راستا از طریق تحریم‌های جدید بر تهران فشار می‌آوریم تا ظلم را متوقف کند.»

آلمان هفته پیش، بعد از ورود هیئت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران در راستای تحقیقات درباره آثار اورانیوم غنی‌شده در تاسیسات هسته‌ای مخفی ایران، از جمهوری اسلامی خواسته بود تا برای برطرف کردن بن‌بست در این باره از خود «اراده سیاسی» نشان دهد.

به گفته میدل ایست مانیتور، آژانس سال‌هاست که از تهران می‌خواهد درباره پیدا شدن آثار اورانیوم غنی‌شده نزدیک به سطح تسلیحاتی در سه سایت اعلام‌نشده‌اش توضیح دهد، و درخواست «دسترسی به مکان‌ها و مواد» و همچنین جمع‌آوری نمونه‌ کرده است.

تهران اما بارها مدعی شده که آثار اورانیوم غنی‌شده مذکور از «خارج» به ایران وارد شده است. آژانس نیز در مقابل اعلام کرده در صورت عدم همکاری تهران در راستای شفاف‌سازی، نمی‌تواند «صلح‌آمیز» بودن برنامه هسته‌ای ایران را تضمین کند.

ایالات متحده و متحدان آن می‌گویند مذاکرات برای احیای «برجام» که از آغاز ریاست جمهوری جو بایدن در آمریکا آغاز شده بود و در حال رسیدن به نتیجه بود، به دلیل مطرح کردن «خواسته‌های فرابرجامی» توسط تهران متوقف شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید