ترکیه: هدف ما مبارزه با تروریسم است و به حاکمیت کشورهای همسایه احترام می‌گذاریم

وزیر دفاع سوریه دیدار و گفت‌وگو با همتای ترکیه‌ای خود را مثبت ارزیابی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد که طی دیدار روز چهارشنبه 7 دی با علی عباس همتای سوری خود در مسکو، درباره بهبود اوضاع در سوریه و تسریع روند برقراری صلح و ثبات در منطقه، به بحث و گفت‌وگو نشسته است.

این دیدار دو ساعته در مسکو که با حضور سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه و مقامات اطلاعاتی سه کشور (سوریه، ترکیه، روسیه) برگزار شد، اولین دیدار مقامات بلند پایه دمشق و آنکارا پس از 11 سال تیرگی روابط است.

آکار در مصاحبه‌ خود پیش از ترک مسکو که صبح پنج‌شنبه توسط رسانه‌های ترکیه منتشر شد، گفت: «یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در این نشست مطرح کردیم، مبارزه با تروریسم است. ما تأکید کردیم که به تمامیت ارضی و حاکمیت همه همسایگان خود احترام می‌گذاریم. به ویژه سوریه و عراق و این‌که تنها هدف ما مبارزه با تروریسم است و هدف دیگری نداریم».

او افزود: «اعلام کردیم که هدف ما خنثی کردن اعضای سازمان‌های تروریستی مانند داعش، پ‌ک‌ک و یگان‌های مدافع خلق است که تهدیدی برای سوریه به شمار می‌روند ما تلاش می‌کنیم امنیت کشور، ملت و مرزهای خودمان را تضمین کنیم ما همچنین توضیح دادیم که تلاش می‌کنیم تا از مهاجرت بیشتر از سوریه به ترکیه جلوگیری کنیم.»

وی ادامه داد: «بر لزوم حل همه جانبه مشکل سوریه در چارچوب قطعنامه شماره 2254 شورای امنیت تاکید کردیم و معتقدیم اقداماتی که در روزهای آینده در این زمینه انجام خواهد شد، کمک جدی به برقراری صلح و ثبات در منطقه و سوریه خواهد کرد».

آکار با بیان این‌که با همتای سوری خود بر سر تداوم جلسات سه‌جانبه موافق است، گفت: «امیدواریم هر چه زودتر صلح، آرامش و ثبات به منطقه برسد، بنابراین ما به وظایف خود که تاکنون انجام داده‌ایم ادامه می‌دهیم و کمک‌های لازم را انجام خواهیم داد».

در اولین واکنش سوری‌ها به این نشست، وزارت دفاع سوریه اعلام کرد دیداری که میان علی محمود عباس، وزیر دفاع و حسام لوقا، مدیر کل اطلاعات، با همتایان ترکیه‌ای خود، خلوصی آکار و هاکان فیدان، با حضور طرف روسی برگزار شد، مثبت بود.

این وزارت با تاکید بر این‌که طی این نشست به چندین پرونده رسیدگی شده، اعلام کرد، دو طرف راه‌‌حل‌های بحران سوریه، ادامه گفت‌وگو برای دستیابی به ثبات و استقرار را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

به گفته وزارت دفاع روسیه، موضوع پناهجویان و تلاش‌های مشترک برای مبارزه با گروه‌های افراط‌گرا در سوریه نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید