استرداد «طالح یوسف‌اف»، نیروی «حسینیون» سپاه قدس از روسیه به جمهوری آذربایجان

از جمله اقدامات مجرمانه «حاج تقی» انجام کارهای اطلاعاتی تحت فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران و برنامه‌ریزی عملیات نظامی در سوریه عنوان شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادستانی کل جمهوری آذربایجان، اعلام کرد که پنج شهروند آذربایجانی که در فهرست افراد تحت تعقیب قرار داشتند، از سوی روسیه به این کشور تحویل داده شدند.

بنا بر گزارشی که «آذرنیوز» سه‌شنبه 6 دی منتشر کرده، دادستانی کل روسیه بر مبنای «کنوانسیون مینسک» در مورد کمک‌های حقوقی و روابط حقوقی در پرونده‌های مدنی، خانوادگی و کیفری، به درخواست‌های دادستانی کل آذربایجان، برای استرداد شهروندان این کشور به نام‌های آیدین عزیزوف، میر‌صادیق عسکاروف، فرید باقروف، پونهان حسن‌اف، طالح یوسف‌اف را پذیرفته و آن‌ها را به این کشور تحویل داده است.

دادستانی کل آذربایجان اعلام کرده که این افراد یک هفته قبل، یعنی در تاریخ 21 دسامبر از روسیه به آذربایجان منتقل شده‌اند.

«طالح یوسف‌اف»، نیروی «حسینیون» سپاه قدس
«طالح یوسف‌اف»، نیروی «حسینیون» سپاه قدس

پیش‌تر رسانه‌های آذربایجان درباره طالح یوسف‌اف به نقل از منابع امنیتی نوشته بودند که او در سازماندهی یک گروه مسلح غیرقانونی موسوم به «حسینیون» که در خاک ایران تشکیل و عملیاتی را در خاک کشورهای ثالث انجام می‌دادند، نقش داشته است.

او که با نام مستعار «حاج تقی» و به‌عنوان «مدافع حرم» فعالیت می‌کرده، در اوایل سال 2016 وارد ایران شده و به‌عنوان بخشی از یک گروه مسلح که دولت جمهوری آذربایجان آن را غیرقانونی می‌داند، به‌طور مخفیانه به همراه فرد دیگری به نام یونس صفروف که در همین ارتباط به حبس ابد محکوم شده، در تمرینات نظامی مختلفی شرکت و آموزش دیده است.

فعالیت‌های مجرمانه «حاج تقی» شامل انجام کارهای اطلاعاتی و برنامه‌ریزی عملیات نظامی در سوریه عنوان شده است.

در سال جاری میلادی، سرویس امنیت دولتی آذربایجان، چندین شهروند آذربایجانی را که در جاسوسی برای ایران نقش داشتند، بازداشت کرد.

منابع رسمی آذربایجانی می‌گویند که تعدادی از این شهروندان بازداشت شده، در اقداماتی نظیر «خرابکاری» در خاک آذربایجان، «نیروگیری برای ایران» نقش داشته‌اند که برای آن‌ها پرونده جنایی تشکیل شده و هم‌اکنون در خاک ایران مخفی شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size