بریتانیا درباره بازداشت شهروندان خارجی و دوتابعیتی‌ها به ایران هشدار داد

جیمز کلورلی: مصونیت از مجازات افراد و نهادهایی که در سرکوب خشونت‌بار معترضان در ایران نقش دارند باید پایان داده شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت بریتانیا به ایران هشدار داد که روند بازداشت و فشار به شهروندان خارجی و افراد دوتابعیتی در این کشور را متوقف کرده و به این رویه که از شهروندان دوتابعیتی به‌عنوان «اهرم دیپلماتیک» استفاده می‌کند، پایان دهد.

در گزارشی که خبرگزاری «رویترز» روز چهارشنبه 7 دی منتشر کرده، به نقل از سخنگوی «ریشی سوناک»، نخست‌وزیر بریتانیا در یک کنفرانس مطبوعاتی آمده است: «به دنبال توضیحات بیشتر مقامات ایرانی در مورد آن دو تابعیتی بریتانیایی-ایرانی هستیم.»

او همچنین ادامه داده است: «همیشه گفته‌ایم که هرگز نمی‌پذیریم که از اتباع‌مان به‌عنوان اهرم دیپلماتیک استفاده شود و از دولت ایران می‌خواهیم که از بازداشت غیرعادلانه اتباع بریتانیایی و سایر اتباع خارجی دست بردارد.»

همزمان با این اعلام موضع، حزب اپوزیسیون، حزب «کارگر» بریتانیا نیز خواستار اعمال تحریم‌های جدیدی علیه سازمان‌ها و افرادی شد که در سرکوب اعتراضات در ایران نقش دارند.

در همین زمینه «دیوید لامی»، سخنگوی روابط خارجی حزب کارگر، در بیانیه‌ای اعلام کرد که «کشتار و سرکوبی که رژیم جمهوری اسلامی علیه معترضان شجاع ایرانی که به دنبال آیند‌ه‌ای بهتر هستند انجام می‌دهد، هولناک است.» او تاکید کرده که باید به مصونیت از مجازات افرادی که در این نقض حقوق معترضان سهیم هستند، پایان داده شود.

پیش از آن جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا نیز سه‌شنبه ششم دی‌ماه در اظهاراتی گفت که این کشور کلیت سپاه پاسداران ایران و همچنین تأمین‌کنندگان تسلیحات و فناوری‌های پهپادی برای روسیه را تحریم کرده است.

کلورلی با اشاره به سرکوب مرگبار اعتراضات و برگزاری دادگاه‌های ناعادلانه و غیر‌منصفانه برای معترضان در ایران، گفت: «بیدادگران در ایران را مورد بازخواست قرار خواهیم داد.»

شامگاه یکشنبه 4 دی، رسانه‌های حکومتی ایران اطلاعیه‌ای را منتشر کردند که در آن سپاه «ثارالله» کرمان گفته بود هفت نفر، از جمله چند شهروند دوتابعیتی را که با بریتانیا در «ارتباط» بودند، بازداشت کرده است.

در اطلاعیه سپاه، این اشخاص به‌عنوان «لیدر و عنصر اصلی» یک شبکه سازمان‌یافته به نام «زاگرس» در اعتراضات کرمان معرفی شده‌ بودند.

در پی این اطلاعیه نیز، روز دوشنبه 5 دی‌ماه، «ناصر کنعانی»، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در نشست خبری خود اطلاعیه سپاه را تایید کرد و گفت که در این‌باره اطلاعات بیشتر به دولت بریتانیا ارسال شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید