لاوروف: غرب در زمینه هسته‌ای باید خویشتن‌داری از خود نشان دهد

تهاجم نظامی روسیه به خاک اوکراین علاوه بر وارد آمدن خسارت‌های جانی بزرگ به دو طرف متخاصم و ویرانی گسترده ساختارهای زیربنایی اوکراین، تاکنون منجر به آواره شدن بیش از نیمی از شهروندان اوکراینی شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه از غرب خواست حداکثر خویشتن‌داری را در زمینه «بسیار حساس» هسته‌ای از خود نشان دهد.

لاوروف سه‌شنبه 6 دی در مصاحبه‌ای که از سوی خبرگزاری «تاس» منتشر شد، گفت: «روسیه هیچ ابتکارعمل جدیدی در خصوص تسلیحات استراتژیک یا تضمین‌های امنیتی، پیشنهاد نخواهد کرد».

رویارویی هسته‌ای

وزیر امور خارجه روسیه در اظهارات خود که دوشنبه در واکنش به مواضع، عملکرد و تهدیدهای مطرح شده از سوی مقامات غربی در مورد رویارویی هسته‌ای، افزود: «به نظر می‌رسد که آنها «پرنسیپ» را کاملاً کنار گذاشته‌اند. روشن است که لیز تراس (نخست‌وزیر پیشین بریتانیا) در جریان مناظره پیش از انتخابات اعلام کرد که من کاملاً آماده هستم تا دستور حمله هسته‌ای را صادر کنم.»

لاوروف همچنین با اشاره به آن‌چه «اقدامات تحریک‌آمیز رژیم اوکراین» خواند، گفت: «صرف‌نظر از اقدامات تحریک‌آمیز و غیرمنطقی رژیم کی‌یف، پرزیدنت زلنسکی، به نقطه‌ای رسیده که صراحتا از کشورهای «ناتو» ‌می‌خواهد، حملات هسته‌ای پیشگیرانه علیه روسیه را انجام دهند».

وزیر خارجه روسیه افزود: « این امر هم خارج از حدود قابل‌پذیرش است.»

شایان ذکر است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، تهاجم نظامی خود علیه اوکراین را در فوریه گذشته و با ادعای تلاش برای آن‌چه «ریشه‌کنی نازیسم و خلع سلاح آن در اوکراین» دانسه آغاز کرد و مدعی شد که اوکراینی‌ها تهدیدی علیه روسیه تشکیل می‌دهند.

برخلاف ادعاهای مسکو، مقامات کییف و متحدان غربی آنها می‌گویند که تهاجم روسیه به اوکراین که کشتار اوکراینی‌ها و آواره شدن بیش از نیمی از جمعیت این کشور را باعث شده، چیزی جز جنگ‌افروزی برای سیطره استعماری بر خاک اوکراین نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید