ضرب‌الاجل یک روزه 5 کشور غربی به صربستان در پی تنش مرزی با کوزوو

نخست‌وزیر صربستان هفته گذشته اعلام کرده بود که روابط با کوزوو در آستانه درغلتیدن به سمت یک درگیری مسلحانه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سفرای بریتانیا، آلمان، ایتالیا، آمریکا و فرانسه از الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری صربستان خواستند ظرف 24 ساعت، موانع ایجاد شده در شمال کوزوو و متوهیا برچیده شود.

5 کشور غربی ضمن هشدار به رئیس جمهوری صربستان، 24 ساعت به او مهلت دادند تا موانع در شمال کوزوو را برچیند.

به گزارش رسانه‌های غربی، سفرای این کشورها با ارسال نامه حاوی این خواسته به رئیس جمهوری صربستان، در عین حال تهدید کردند که مانع تلاش آلبین کورتی، نخست‌وزیر کوزووی (به‌رسمیت شناخته نشده)، برای انجام اقدامی مستقل نخواهند شد.

به گفته ژنرال میلان مویسلویچ، فرمانده ارتش صربستان، با تشدید تنش اخیر میان این کشور و کوزوو به‌دلیل ممنوعیت عبور از نقاط مرزی، الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری صربستان، شامگاه یکشنبه به او دستور داد تا راهی مرز با کوزوو شود.

کوزوو در سال 2008 ، استقلال خود را از صربستان اعلام کرد ولی بلگراد با امتناع از به رسمیت شناختن آن، 120 هزار صرب ساکن کوزوو را به مخالفت با مقامات پریشتینا تحریک کرد.

اعتراض صرب‌ها

صدها صرب در دهم دسامبر گذشته در اعتراض به دستگیری یک پلیس سابق، جاده‌ها را در مناطق صرب‌نشین شمال کوزوو مسدود کردند که باعث فلج ترافیک در دو گذرگاه مرزی شد.

فرمانده ارتش صربستان یکشنبه در مصاحبه با شبکه محلی «پینک تی وی» اعلام کرد: «اوضاع در آنجا دشوار و پیچیده است.»

مویسلویچ تاکید کرد که «وظایف محوله به ارتش صربستان، دقیق و روشن است و به طور کامل اجرا خواهد شد.»

آتش اختلافات دو کشور زمانی برافروخته شد که کوزوو، تاریخ 18 دسامبر را برای برگزاری انتخابات شهرداری‌های با اکثریت صرب تعیین کرد اما حزب اصلی سیاسی صربستان، این انتخابات را تحریم کرد.

به گزارش رسانه‌ها، «درگیری»در شامگاه یکشنبه هنگام تلاش نیروهای کوزوو برای برداشتن یک مانع جاده‌ای روی داد ولی پلیس کوزوو با رد این ادعا در «فیس‌بوک»، مشارکت نیروهای خود در هرگونه درگیری را تکذیب کردند.

آنا برنابیچ، نخست‌وزیر صربستان هفته گذشته اعلام کرد که روابط با کوزوو «در آستانه درغلتیدن به سمت یک درگیری مسلحانه است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید