ترکیه سفیر فرانسه را در ارتباط با ناآرامی‌های پاریس احضار کرد

ابراهیم کالین، مشاور رئیس جمهوری ترکیه پس از وقوع اعمال خشونت‌آمیز در جریان تظاهرات کُردها در پاریس، «پ ک ک» را مسئول این درگیری‌ها معرفی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ترکیه دوشنبه 5 دی، سفیر فرانسه در آنکارا را به دلیل آن‌چه «تبلیغات ضدترکیه» پس از حمله مسلحانه هفته گذشته به کانون فرهنگی «احمد کایا» در پاریس که منجر به کشته شدن سه کُرد شد، احضار کرد.

«خبرگزاری فرانسه» با اعلام این موضوع به نقل از یک منبع دیپلماتیک ترکیه‌ای نوشت:«مراتب نارضایتی خود را از سیاه‌نمایی محافل «پ.ک.ک» علیه کشورمان و به دلیل استفاده ابزاری از دولت فرانسه و برخی از سیاستمداران در این سیاه‌نمایی‌ها، ابراز کرده‌ایم».

برخی از محافل جامعه کُردها در پاریس چند روز پیش از دولت فرانسه خواستند تا از آنها با توجه به نگرانی برخی از شهروندان کُردتبار از واکنش‌های ترکیه، حمایت کند.

ابراهیم کالین، مشاور رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در أمور خارجی، یکشنبه گذشته، پس از وقوع اعمال خشونت‌آمیز در جریان تظاهرات کُردها در پاریس، اعضای حزب کارگران کُردستان «پ ک ک» را مسئول این خشونت‌ها معرفی کرد.

مشاور اردوغان «پ ک ک» را متهم کرد

کالین در توییتی با ضمیمه کردن تصاویر خودروهای سوخته در جریان این درگیری نوشت:«این «پ ک ک» در فرانسه است، همان سازمان تروریستی که شما در سوریه تحت عنوان (یگان‌های مدافع خلق کُرد) از آن حمایت می‌کنید».

شایان ذکر است درگیری‌ها در پاریس میان پلیس فرانسه و تظاهرکنندگان کُرد در اعتراض به کشته‌شدن 3 تن از کُردها در پایتخت فرانسه، شنبه برای دومین روز متوالی ادامه یافت که با واکنش پلیس و پرتاب گاز اشک‌آور به سوی معترضان به هدف پراکنده‌کردن آنها و بروز درگیری میان طرفین همراه شد که طی آن و بنا به گزارش‌ها مقامات امنیتی 31 نفر از نیروهای پلیس مصدوم شدند.

بیانیه برگزارکنندگان تظاهرات پاریس

در بیانیه برگزارکنندگان تظاهرات پاریس که در واکنش به کشته شدن چند تن از کُردها در این شهر برگزار شده، ضمن فراخواندن معترضان به خروج از مناطق برگزاری اعتراضات آمده است: «خرابکاری و آشوب، ما را نمایندگی نمی‌کند.»

دادستانی کل فرانسه شنبه با اعلام تمدید توقیف مظنون 69 ساله به قتل 3 کُرد با استفاده از اسلحه کمری و زخمی کردن 3 نفر دیگر در پاریس تاکید کرد که در تحقیقات این پرونده، بررسی انگیزه نژادپرستانه ضارب نیز لحاظ شده است.

در حمله مسلحانه روز جمعه، دو مرد و یک زن کُرد کشته شده و یک مرد نیز به شدت زخمی و دو مرد دیگر نیز به شکلی کم‌خطرتر مصدوم شدند.

دو پناهنده سیاسی در میان کشته‌شدگان حادثه پاریس

به گزارش شورای دموکراتیک کُرد در فرانسه، زن کشته‌شده در این حمله مسلحانه، امینه کارا از رهبران جنبش زنان کُرد در فرانسه است که درخواست پناهندگی سیاسی کرده بود که این درخواست او از سوی مقامات فرانسوی رد شده بود.

این شورا همچنین اعلام کرد که میر بیرویر، هنرمند کُرد نیز که پناهنده سیاسی بود و«به دلیل فعالیت‌های هنری‌اش در ترکیه تحت تعقیب بود» در این حادثه کشته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید