اوکراین رسما خواستار لغو عضویت دائم روسیه در شورای امنیت شد

بنا به اعلام وزارت دفاع روسیه 3 سرباز این کشور در حمله پهپادی به پایگاه هوایی انگلس در منطقه ساراتوف واقع در 730 کیلومتری جنوب شرقی مسکو کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه اوکراین رسماً خواستار لغو عضویت دائم روسیه در شورای امنیت سازمان ملل شد.

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، دوشنبه 5 دی، در برنامه‌ای تلویزیونی به مناسبت عید میلاد مسیح اعلام کرد که اوکراین امروز خواهان آن است که عضویت دائمی روسیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد لغو شود.

کولبا در ادامه گفت: «دوشنبه موضع رسمی خود را اعلام خواهیم کرد. پرسشی بسیار ساده داریم: آیا روسیه حق دارد عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل مانده و در سازمان ملل باشد؟ ما یک پاسخ قانع‌کننده و مستدل داریم: نه، این کشور حق ندارد.»

به گفته کولبا موضوع عدم شایستگی روسیه در برخورداری از عضویت دائمی نظیر ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و چین در شورای امنیت سازمان ملل، عمدتاً در محافل دیپلماتیک مورد بحث قرار گرفته است.

وزیر خارجه اوکراین با این بیان که این موضوع هنوز در کنفرانس‌های مطبوعاتی یا بیانیه‌های عمومی رهبران کشورها و دولت‌ها مطرح نشده است، گفت: «این پرسش در سطح پایین‌تری عملا مطرح می‌شود که عضویت روسیه باید به چه صورت درآید تا تهدیدی علیه صلح و امنیت ایجاد نشود؟»

ترکیب شورای امنیت

نحوه ترکیب شورای امنیت سازمان ملل متحد، بازتاب موازنه قوا پس از جنگ جهانی دوم است. این ترکیب شامل 15 کشور عضو است که وظیفه تعامل با بحران‌های جهانی، به ویژه از طریق اعمال تحریم‌ها، موافقت با اقدام نظامی و موافقت با بازبینی منشور سازمان ملل را بر عهده دارند.

از سویی پنج عضو دائم شورای امنیت هر کدام از حق «وتو» برخوردارند که به آنها اجازه می‌دهد از تصویب هر قطعنامه‌ای ممانعت کنند.

چندین کشور از مدت‌ها قبل خواستار بازبینی در اساس‌نامه شورای امنیت شده و برخی نیز از حضور کم‌رنگ کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین در کرسی‌های دائمی آن انتقاد می‌کنند.

کشته شدن 3 سرباز روسی در حمله پهپادی

با تداوم تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، وزارت دفاع روسیه دوشنبه اعلام کرد که 3 سرباز این کشور در حمله پهپادی به پایگاه هوایی انگلس در منطقه ساراتوف 730 کیلومتری جنوب شرقی مسکو کشته شدند.

رسانه‌های روسی و اوکراینی بامداد دوشنبه از وقوع انفجارهایی در پایگاه هوایی انگلس روسیه خبر دادند که صدها کیلومتر دورتر از خط مقدم نبرد و در عمق خاک قرار دارد.

بر اساس گزارش خبرگزاری اوکراینی «آربی‌سی»، دو انفجار در این پایگاه هوایی رخ داده است. خبرگزاری روسی «بازا» نیز به نقل از اهالی منطقه گزارش داده که آژیرهای حمله هوایی و صدای یک انفجار از پایگاه هوایی انگلس شنیده شده است.

آرایش جدید «اس-300»

خبرگزاری «اینترفاکس» به نقل از بیانیه وزارت دفاع روسیه آورد که خدمه سامانه‌های «اس-300» در حال «آرایش جدید» سامانه‌های موشکی زمین به هوای دوربرد روسیه هستند که قادر به حمله به اهدافی در فاصله 204 کیلومتری و در ارتفاع 30 کیلومتری است.

این پایگاه هوایی که در اطراف شهر ساراتوف، در 730 کیلومتری جنوب شرقی مسکو، قرار دارد، در ماه دسامبر نیز آن‌گونه که روسیه اعلام کرد، هدف حملات پهپادی اوکراین قرار گرفت. در همان تاریخ یک پایگاه هوایی دیگر روسیه هم هدف حمله اوکراین قرار گرفته که این حادثه توان دفاعی مسکو را زیر سئوال برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید