برگزاری مراسم شاد میلاد مسیح در سراسر جهان؛ تلاش برای فرار از بحران‌های اقتصادی و جنگ

جشن‌های کریسمس امسال با پشت سر گذاشتن کرونا و نادیده‌گرفتن پیامدهای فاجعه‌بار جنگ اوکراین، بار دیگر با تزئین درخت‌های کریسمس، آوای موسیقی را طنین‌انداز کرده و با احیای موسم تعطیلات، موجبات خوشحالی و سرور خانواده‌ها و اقشار گوناگون مردم را فراهم آورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جشن‌های کریسمس در سرتاسر جهان آغاز شده و مسیحیان کاتولیک پیرو تقویم غربی با غبارروبی از دوسال سیطره تمام‌عیار پاندمی کرونا بر عرصه جهان، عملا به شرایطی پایان دادند که مظاهر شادی و نیکبختی را از میان برده و در عوض پرده‌ای از حزن و اندوه را بر فضای جهانی گسترانیده بود.

جشن‌های کریسمس امسال با پشت سر گذاشتن کرونا و نادیده‌گرفتن پیامدهای فاجعه‌بار جنگ اوکراین، بار دیگر با تزئین درخت‌های کریسمس، آوای موسیقی را طنین‌انداز کرده و با احیای موسم تعطیلات، موجبات خوشحالی و سرور خانواده‌ها و اقشار گوناگون مردم را فراهم آورد.

جشن کریسمس در هنگ کنگ
جشن کریسمس در هنگ کنگ

کلیساهای کاتولیک در کشورهای مختلف جهان، شامگاه شنبه، مراسم کریسمس را با برپایی مراسم دینی، از بیت‌لحم تا لبنان گرامی داشتند. در چین نیز مسئولان شهر شانگهای، مردم را به ماندن در منازل ترغیب کردند تا از افزایش آمار ابتلا به کووید – 19 در مناطق پرجمعیت بکاهند.

میدان مهد، بیت لحم فلسطین
میدان مهد، بیت لحم فلسطین

شادمانی در فلسطین

در فلسطین، به‌ویژه شهر بیت‌لحم، فضای شادی و شادمانی، میدان مهد را فرا گرفت که درخت کریسمس تزئین شده‌ و سکوهای جشن‌های کریسمس در این میدان برپا شدند. به گفته شهردار بیت‌لحم، مقدمات برپایی این جشن‌ها از 5 ماه قبل تدارک دیده شده بود.

تزیین فروشگاه هارودز در بریتانیا
تزیین فروشگاه هارودز در بریتانیا

صدها شهروند در میدان کلیسای مهد که با درخت کریسمس تزئین شده بود، تجمع کرده و صدها پیشاهنگ در حالی که سرودهای کریسمس را می‌نواختند، با لباس‌های گوناگون و در دست‌داشتن سازهای متعدد، راهپیمایی کردند.

در بریتانیا که از تورم اقتصادی رنج می‌برد و طی آن هزاران شهروند نیز در فقر فرو رفته‌اند، به‌رغم سردی هوا، لندن با درخت‌های رنگارنگ و تزئین شده کریسمس که توجه شهروندان و گردشگران را به خود جلب می‌کند، درحال درخشیدن است و شادی و شادمانی در میان کودکان و بزرگسالان موج می‌زند.

درخت کریسمس در شهر جبیل لبنان
درخت کریسمس در شهر جبیل لبنان

در لبنان هم مردم تصمیم گرفتند برای جشن گرفتن و شادی، چشم خود را بر تمام بحران‌های موجود ببندند. در بازارهای کریسمس که پذیرای هزاران بازدیدکننده در بیروت و دیگر مکان‌های جذاب هستند، نوای آهنگ‌ها از بلندگوها در حال پخش است.

لبنان سال‌هاست که شاهد ازدحام و شلوغی نظیر این روزهای بیروت نبوده که حاصل رفت و آمد خریداران، لبنانی‌های مقیم خارج و گردشگران است و خیابان‌ها مملو از خودروها و عابرانی است که تا پاسی از شب مشغول گشت و گذار و دست‌کم « ویندو شاپینگ» در بازارها هستند.

بابا نوئل در شهر غردقه مصر
بابا نوئل در شهر غردقه مصر

بابا نوئل در غردقه

در مصر نیز شادی در چهره کودکان و گردشگران کشورهای مختلف اروپایی نمایان است که در تفرجگاه‌های غردقه در استان دریای سرخ حضور دارند.

یک گردشگر بلژیکی به نام کون هلارت، با پوشیدن لباس بابا نوئل و سوار بر شتر، هدایایی را میان گردشگران خارجی و بچه‌ها توزیع می‌کند.

کلیساهای کاتولیک در مصر شامل کلیسای کاتولیک قبطی، کلیسای کاتولیک مارون، کلیسای ارتدکس یونانی و کلیسای اسقفی انگلیکن نیز کریسمس را جشن گرفتند.

کلیساهای اردن هم مراسم عید میلاد مسیح را در مناطق مختلف برگزار کردند که حامل پیام محبت، صلح و رواداری است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید