پوتین: برای مذاکره با تمامی طرف‌ها بر سر راه حل‌های قابل پذیرش در اوکراین آماده‌ایم

ریاست جمهوری اوکراین: روسیه خواهان مذاکره نیست و از مسئولیت‌های خود شانه خالی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که کشورش آماده مذاکره با همه طرف‌های منازعه اوکراین است.

به گزارش «رویترز»، پوتین یک‌شنبه 4 دی در گفت‌وگو با تلویزیون دولتی روسیه افزود: «فکر می‌کنم در مسیر درستی حرکت کرده و از منافع ملی و منافع شهروندان و مردم خود دفاع می‌کنیم. ما گزینه‌ای جز حفاظت از شهروندان خود نداریم.»

پوتین در ادامه گفت: «حاضریم با همه طرف‌های ذی‌ربط درباره راه‌حل‌های قابل پذیرش، مذاکره کنیم، اما مسئله بستگی به آنها دارد، ما مخالف مذاکره نیستیم، بلکه آنها هستند که با مذاکره مخالفند.»

واکنش ریاست جمهوری اوکراین

پوتین تاکید کرد «صد درصد» مطمئن است که ارتش روسیه، سامانه پدافند هوایی «پاتریوت» را که ایالات متحده به اوکراین تحویل خواهد داد، «منهدم» خواهد کرد.

از سویی ریاست جمهوری اوکراین در پاسخ به اظهارات پوتین اعلام کرد که روسیه خواهان مذاکره نیست و از مسئولیت‌های خود شانه خالی می‌کند.

واشینگتن هفته گذشته، در جریان سفر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین به آمریکا، بسته جدیدی از کمک‌های نظامی به کی‌یف را اعلام کرد که سیستم پدافند هوایی «پاتریوت» را شامل می‌شود.

بسته جدید کمک تسلیحاتی آمریکا

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در این رابطه گفت: «ایالات متحده برای اولین‌بار سامانه‌های پدافند هوایی پاتریوت را در اختیار اوکراین قرار خواهد داد.»

به گزارش «فرانس‌پرس»، بلینکن از تخصیص 850 میلیون دلار کمک امنیتی به اوکراین و 1 میلیارد دلار برای توسعه سامانه‌های پدافند هوایی خبر داد و خاطرنشان کرد که سامانه پاتریوت قادر است موشک‌های قاره‌پیما و بالستیک برد کوتاه و همچنین هواپیماهایی با سقف پرواز بیشتر از برد سامانه‌های پیشین پدافندی تحویل داده شده به کی‌یف را سرنگون کند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در جریان سفر تاریخی خود به واشینگتن که اولین سفر خارجی او از زمان آغاز عملیات نظامی روسیه به کشورش در 24 فوریه بود، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در کاخ سفید، اعلام کرد که دریافت سامانه‌های پدافند هوایی پاتریوت، توانمندی‌های دفاعی اوکراین را ارتقاء خواهد داد و گام بسیار مهمی در راستای ایجاد حریم هوایی ایمن برای اوکراین است.

زلنسکی همچنین تاکید کرد که صلح عادلانه، مستلزم «هیچ سازشی» بر سر تمامیت ارضی اوکراین نیست.

ابراز حمایت بایدن از اوکراین

بایدن نیز خطاب به همتای اوکراینی خود با تاکید بر این که «شما هرگز تنها نخواهید بود»، ابراز اطمینان کرد که ائتلاف غربی در حمایت از اوکراین، متحد خواهد ماند.

بایدن با «وحشتناک» توصیف کردن اقدامات پوتین در هدف‌ قرار دادن مراکز کودکان بی‌سرپرست و مدارس، افزود که پوتین قصد ندارد به «جنگ وحشیانه علیه اوکراین پایان دهد.»

آخرین تحولات میدانی

اوکراین از بیم حملات روسیه در سراسر کشور آماده‌باش هوایی اعلام کرد، آنهم در حالی که مسئولان دست‌نشانده روسیه در لوهانسک اعلام کردند که کی‌یف نیروهای بیشتری را به محور استراتژیک سواتوو منتقل کرده است.

مسئولان وابسته به روسیه در زاپروژیا نیز از ایجاد یک خط دفاعی جدید برای مقابله با هرگونه پیشروی اوکراین خبر داده و تاکید کردند که ساخت سازه‌های دفاعی در خطوط مقدم در شرف اتمام است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید