31 مامور پلیس در درگیری با معترضان در پاریس زخمی شدند

دادستانی فرانسه: تحقیقات جاری بر اساس اتهامات قتل، اقدام به قتل و خشونت مسلحانه و نقض قوانین مربوط به حمل سلاح با انگیزه نژادپرستانه، در حال انجام است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فرمانده پلیس پاریس از مصدومیت 31 مامور پلیس در جریان درگیری‌های شنبه 3 دی مرتبط با اعتراضات کُردهای مقیم پایتخت فرانسه خبر داد.

فرمانده پلیس تاکید کرد که روز شنبه 11 نفر طی اعتراضاتی که در پی حمله مسلحانه به مرکز فرهنگی کُردها برگزار شده است بازداشت شدند.

بنا به گزارش‌های مقامات پلیس حمله به مرکز فرهنگی «احمد کایا» در پاریس منجر به کشته شدن 3 تن از افراد جامعه کُردها در فرانسه شده است.

درگیری‌ها در پاریس میان پلیس فرانسه و تظاهرکنندگان کُرد در اعتراض به کشته‌شدن 3 تن از کُردها در پایتخت فرانسه شنبه برای دومین روز متوالی ادامه داشت و با واکنش پلیس و پرتاب گاز اشک‌آور به سوی معترضان به هدف پراکنده‌کردن آنها و بروز درگیری میان طرفین همراه شد که طی آن و بنا به گزارش‌ها مقامات امنیتی 31 نفر از نیروهای پلیس مصدوم شدند.

بیانیه برگزارکنندگان تظاهرات

در بیانیه برگزارکنندگان تظاهرات پاریس که در واکنش به کشته شدن چند تن از کُردها در این شهر برگزار شده، ضمن فراخوان معترضان به خروج از مناطق برپایی اعتراضات آمده است: «خرابکاری و آشوب، ما را نمایندگی نمی‌کند.»

دادستانی کل فرانسه شنبه با اعلام تمدید توقیف مظنون 69 ساله به قتل 3 کُرد با استفاده از اسلحه کمری و زخمی کردن 3 نفر دیگر در پاریس در روز گذشته، تاکید کرد که در تحقیقات این پرونده، بررسی انگیزه نژادپرستانه ضارب نیز لحاظ شده است.

به گفته دادستانی فرانسه، تحقیقات جاری بر اساس اتهامات قتل، اقدام به قتل و خشونت مسلحانه و نقض قوانین مربوط به حمل سلاح به انگیزه نژادپرستانه متمرکز است ولی اضافه‌شدن این جزئیات، تغییری در حداکثر مجازات احتمالی که «حبس ابد» است، نخواهد داد.

یک منبع نزدیک به این پرونده، شنبه ضمن اذعان به «نژادپرست» بودن ضارب 69 ساله گفته است که او یک بسته حاوی حداقل 25 فشنگ و «دو یا سه خشاب پر شده» با خود به همراه داشته و از کلت 45 «کهنه» ام 1911 استفاده کرده است.

روزی سخت در پاریس

به گزارش خبرنگار «العربیه»، پاریس جمعه، روز سختی را شاهد بود که طی آن معترضان در منطقه 10 مرکز پاریس آتش افروختند و برخی از جاده‌ها را با سطل‌های زباله مسدود کرده و اقدام به پرتاب سنگ به سوی ماموران پلیس کردند.

پلیس فرانسه نیز در واکنش به سوی تظاهرات برپا شده در منطقه 10 پاریس، گاز اشک‌آور شلیک کرد و نیروهای ضد‌شورش برای کنترل اوضاع به این منطقه اعزام شدند.

هویت کشته‌شدگان

در حمله مسلحانه روز جمعه، دو مرد و یک زن کُرد کشته شده و یک مرد نیز به شدت زخمی و دو مرد دیگر نیز به شکلی کم‌خطرتر مصدوم شدند.

به گزارش شورای دموکراتیک کُرد در فرانسه، زن کشته‌شده در این حمله مسلحانه، امنیه کارا از رهبران جنبش زنان کُرد در فرانسه است که درخواست پناهندگی سیاسی کرده بود که این درخواست او از سوی مقامات فرانسوی رد شده بود.

کشته دیگر، عبدالرحمان کیزیل، نام دارد که شهروند کُرد عادی بود که رفت و آمدی «روزانه» به مقر شورا داشت.

این شورا همچنین اعلام کرد که میر بیرویر، هنرمند کُرد نیز در این حادثه کشته شد که پناهنده سیاسی بود و«به دلیل فعالیت‌های هنری‌اش در ترکیه تحت تعقیب بود.»

به گزارش «فرانس‌پرس» یک منبع پلیس، هویت امینه کارا و عبدالرحمان کیزیل را تائید کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید