کییف: روسیه 540 پهپاد ایرانی را به سمت اوکراین شلیک کرده است

رئیس سرویس اطلاعات نظامی اوکراین: رژیم ایران به‌دلیل نگرانی از تشدید تحریم‌ها، تا به حال از ارائه موشک‌‌های بالستیک به روسیه خودداری کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کریلو بودانوف، رئیس سرویس اطلاعات نظامی اوکراین اعلام كرد که روسیه برای تامین ذخایر موشکی خود بر پشتیبانی تسلیحاتی ایران متکی است.

بودانوف شنبه 3 دی در گفت‌وگو با «نیویورک تایمز» گفت: «جمهوری اسلامی به دلیل نگرانی از تشدید تحریم‌ها، تا به حال از ارائه موشک‌‌های بالستیک به روسیه خودداری کرده است.

پرتاب 540 پهپاد ایرانی به سمت اوکراین

بودانوف تاکید کرد که روسیه تاکنون 540 پهپاد ایرانی را در حملات تاکتیکی به نیروگاه‌های انرژی و برق اوکراین، پرتاب کرده است.

او با اعلام این که مسکو 1700 پهپاد ایرانی از نوع «شاهد» را بر اساس قراردادی که تابستان گذشته با تهران منعقد شده، تحویل گرفته است، خاطرنشان کرد که تحویل این پهپادها طی چند مرحله انجام شده است.

بودانوف مسکو را به ارائه فناوری‌های علمی به صنایع نظامی ایران به هدف «متقاعد کردن» این کشور به حمایت از اقدامات روسیه برای دستیابی به پهپادها متهم کرد.

برچیدن مراکز ساخت پهپاد ایران

از سویی میخایلوف پودولیاک، مشاور رئیس‌ جمهوری اوکراین خواستار «برچیدن» مراکز ساخت پهپادهای ایرانی و بازداشت عرضه‌کنندگان این تسلیحات شد.

پودولیاک، شنبه در توییتی نوشت، رژیم جمهوری اسلامی «تحریم‌های بین‌المللی را آشکارا نقض می‌کند.»

او با تاکید بر ضرورت خودداری از اعمال «تحریم‌های غیرموثر»، خواستار نابودی مراکز ساخت پهپادهای ایران شد.

نیروی هوایی اوکراین اعلام کرده است که از نیمه سپتامبر، ده‌ها پهپاد ساخت ایران را رهگیری و منهدم کرده است.

کارگروه تحقیقاتی آمریکایی

به گفته چند مقام آگاه به «سی ان ان»، دولت بایدن چند روز پیش یک کارگروه بزرگ را برای تحقیق در خصوص چگونگی رسیدن قطعات آمریکایی و غربی به ایران، شامل قطعات حساس الکترونیکی ساخت آمریکا به کاررفته در پهپاد‌های ساخت ایران که روسیه از آنها در جنگ علیه اوکراین استفاده می‌کند، راه‌اندازی کرده است.

این منابع افزودند: «ایران در حال حاضر تحویل طرح‌ها و قطعات پهپاد به روسیه به هدف کمک به تولید آن و توسعه شراکت نظامی میان دو کشور را عملا آغاز کرده است».

معامله جدید

این مقامات گفتند که تحقیقات در هفته‌های اخیر در پرتو داده‌های اطلاعاتی فراهم‌شده از سوی آمریکا مبنی بر اقدام آتی کرملین برای افتتاح کارخانه ویژه ساخت پهپاد در روسیه به عنوان بخشی از توافق با ایران، افزایش یافته است.

روسیه اخیرا از ده‌ها پهپاد «انتحاری» در حملات به زیرساخت‌های انرژی اوکراین استفاده کرد و کییف تاکید دارد که این پهپادها از نوع «شاهد- 136» ساخت ایران هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید