مکرون حمله مسلحانه به جامعه کردهای فرانسه را «شرم‌آور» خواند

وزیر کشور فرانسه اطلاع داد عامل این حمله یک شهروند فرانسوی بوده و انگیزه این حمله «هدف‌ قراردادن خارجی‌ها» عنوان شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال جان‌باختن 3 شهروند کرد فرانسوی در حمله‌ مسلحانه در پاریس، امائول مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، این اقدام را «شرم‌آور» خواند.

مکرون، جمعه 3 دی در توییتی نوشت: «حمله‌ای شنیع، کردهای فرانسه را در قلب پاریس مورد هدف قرار داد. قلب ما با قربانیان، خانواده و عزیزان آن‌ها و کسانی است که برای نجات جان خود تلاش می‌کنند.»

در یک حمله مسلحانه به «منطقه 10» پاریس، که محل حضور بسیاری از شهروندان کرد این کشور است، سه نفر جان خود را از دست دادند.

پس از این حمله، بسیاری از شهروندان کرد با برگزاری تظاهراتی اعتراضی و گسترده، در پاریس به خیابان‌ها آمده و با پلیس این کشور درگیر شدند.

تظاهرات کردها در پاریس
تظاهرات کردها در پاریس

خبرنگار «العربیه» در این زمینه گزارش داده است که برخی از معترضان با سطل‌های زباله اقدام به بستن راه‌ها کرده و به سمت پلیس سنگ پرتاب کردند.

به گفته دادستانی عمومی در پاریس، بر اثر این حمله مسلحانه سه نفر کشته و سه نفر دیگر زخمی شده‌اند.

جرالد دارمانین، وزیر کشور فرانسه در این زمینه اطلاع داد که عامل این حمله، یک شهروند فرانسوی بوده و انگیزه این حمله «هدف‌ قراردادن خارجی‌ها» عنوان شده است.

عامل این حمله که از وی با اسم «ویلیام‌ ام» یاد می‌شود، 69 ساله و یک راننده قطار بازنشسته است.

رسانه‌ها به نقل از وزیر کشور فرانسه خبر داده‌اند، عامل این حمله که با یک قبضه اسلحه کمری وارد «مرکز فرهنگی کردی احمد کایا» شده بود، دارای گرایش‌های نژادپرستانه است.

پدر او که 90 سال دارد، روز گذشته به رسانه‌های فرانسوی گفته است که پسر او «دیوانه» است.

بر اساس این گزارش، عامل این حمله 11 روز پیش و تا زمان برگزاری دادگاهش به صورت موقت آزاد شده بود. او در 8 دسامبر سال گذشته، با «شمشیر» به یک اردوگاه پناهندگان حمله کرده بود.

بخش عمده جامعه کردهای فرانسه مهاجرینی هستند که در نیمه دوم دهه شصت میلادی از ترکیه به فرانسه مهاجرت کرده بودند. دهه‌ هفتاد و سال‌های پس از آن نیز شاهد مهاجرت هزاران کرد از ترکیه، ایران، عراق و سوریه به فرانسه بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید