اوکراین در 30 کشور آفریقایی نمایندگی دیپلماتیک دایر خواهد کرد

زاخارووا: روسیه راهبرد جدید سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» تا سال 2030 که در نشست مادرید به تصویب رسیده را در تدوین دکترین جدید سیاست خارجی خود مد نظر خواهد گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

با تداوم بحران در شرق اروپا و در پایان اولین سال از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین دو کشور متخاصم با طولانی شدن مدت جنگ در نظر دارند روابط و سیاست‌های خارجی خود را هماهنگ با مرحله پیش رو تدوین و توسعه دهند.

در همین راستا ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین از عزم کشورش برای گسترش روابط و افتتاح چندین سفارتخانه در کشورهای آفریقایی در سال آینده خبر داد و در مقابل آن هم روسیه اعلام کرده که سیاست خارجی خود را با توجه به مصوبات اخیر «ناتو» در نشست مادرید مبنی بر افزایش نیرو در قلمرو شرقی آن، تدوین خواهد کرد.

رئیس جمهوری اوکراین با اعلام این‌که کییف در صدد گسترش حضور رسمی خود در آفریقا است گفت اوکراین در نظر داد سال 2023 چندین سفارتخانه در قاره آفریقا افتتاح کند.

زلنسکی در این باره اظهار داشت که کییف سال آینده با افتتاح ده سفارت جدید در آفریقا و تقویت روابط تجاری خود با کشورهای این قاره، حضور خود در آفریقا را تقویت خواهد کرد.

زلنسکی جمعه دوم دی در نشست با دیپلمات‌های خارجی در کییف، گفت: « در حال ترمیم روابط خود با ده‌ها کشور آفریقایی هستیم. به تقویت این (روابط) در سال آینده نیاز خواهیم داشت.»

تاسیس دفاتر نمایندگی بازرگانی

زلنسکی علاوه بر اعلام افتتاح سفارت‌خانه‌های جدید کشورش در آفریقا، گفت که اوکراین همچنین بنا دارد دفاتر نمایندگی تجاری خود را در چندین مرکز بزرگ این قاره تاسیس کند که به گفته او «سطح نمایندگی منافع اوکراین در این مراکز، کمتر از میزان لازم است.»

زلنسکی از کشورهایی که این سفارت‌خانه‌ها یا دفاتر تجاری در آن تاسیس خواهند شد، نام نبرد، اما ابراز داشت که او امیدوار است اوکراین بتواند در 30 کشور آفریقایی، نمایندگی داشته باشد.

اوکراین هم‌اکنون می‌کوشد کشورهای آفریقایی را در حمایت از آرمان خود در برهه‌ای که با تهاجم همه‌جانبه روسیه روبرو است، هم‌صدا کند.

کییف در این راستا بر ترغیب طرح «صادرات بشردوستانه غلات» برای کاهش گرسنگی در کشورهای بسیار آسیب‌پذیر، حساب می‌کند تا از این طریق بتواند در آینده‌ای نزدیک این کشورها را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در کنار خود داشته باشد.

محاصره صادرات محصولات کشاورزی اوکراین از طریق دریای سیاه توسط روسیه در اوایل سال جاری، باعث کمبود جهانی غلات و کود شد که جان میلیون‌ها نفر را در معرض خطر قرار داد تا این که توافقی با میانجیگری سازمان ملل متحد در ماه ژوئیه، تا حدودی توانست از شدت این محاصره بکاهد.

ماریا زاخارووا
ماریا زاخارووا

راهبرد جدید سیاست خارجی روسیه

از سویی ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، تاکید کرد که دکترین راهبرد جدید سازمان آتلانتیک شمالی «ناتو» تا سال 2030 که در نشست مادرید به تصویب رسید، در تدوین دکترین جدید سیاست خارجی روسیه مد نظر خواهد گرفت.

زاخارووا جمعه در مصاحبه با روزنامه روسی «پارلمان» افزود که برنامه‌ریزی راهبردی و سیاست خارجی روسیه از گسترده‌ترین منابع اطلاعات، استفاده می‌کند.

برمبنای راهبرد جدید «ناتو»، سطح نیروهای رزمی کنونی آن در قلمرو شرقی پیمان به 300 هزار سرباز افزایش خواهد یافت و در صورت لزوم از سطح گروه‌های رزمی کنونی به سطح تیپ، ارتقاء خواهد یافت.

«نقش غیردوستانه»

زاخارووا افزود که ارزیابی واقع‌بینانه روسیه از وضعیت جهان و گسترش چشم‌انداز توسعه، ماموریت اصلی این راهبرد است.

زاخارووا در سخنانش با تاکید بر رویکرد نفوذ خارجی، خاطرنشان کرد که در این رابطه کشورها و ائتلاف‌ها از جمله کشورها و ائتلاف‌های «غیردوستانه» در راهبرد و دکترین جدید سیاست خارجی روسیه مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید