خبرگزاری استرالیایی: ایران پیمان راهبردی مشابه چین به هند پیشنهاد داده است

در جریان سفر آبان‌ کنی، مقامات دو کشور بر ادامه همکاری برای توسعه «پایانه شهید بهشتی» بندر چابهار توافق کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع آگاه به خبرگزاری «مینت» استرالیا گفته‌اند که ایران مشابه همان پیمان همکاری راهبردی که به چین ارائه کرده بود را به هند نیز ارائه داده است.

خبرگزاری‌های بین‌المللی طی یکی دو سال اخیر جسته و گریخته خبر از یک قرارداد همکاری 25‌ساله میان ایران و چین داده‌اند که بر اساس آن پکن حدود 400 میلیارد دلار در زیرساخت‌ها و بخش انرژی ایران سرمایه‌گذاری خواهد کرد، و در مقابل تهران نفت ایران را با تخفیف بیشتری در اختیار چین خواهد گذاشت.

اینک منابع آگاه می‌گویند تهران قرارداد مشابهی برای جذب سرمایه‌گذاری هند و توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل و انرژی خود به دهلی نو پیشنهاد داده است. به گفته آنها، علی باقری کنی، معاون وزیر خارجه ایران در جریان سفر ماه گذشته خود به دهلی نو، در گفت‌وگو با گروهی از کارشناسان این موضوع را تایید کرد.

جزئیات توافق پیشنهادی هنوز روشن نیست، اما به گفته منابع، این موضوع در وزارتخانه‌های امور خارجه دو کشور در دست بررسی است. ایران بارها تمایل خود را برای عرضه نفت به هند اعلام کرده است، و حتی به دهلی نو اطمینان داده که می‌تواند در بحبوحه نوسانات بازار ناشی از جنگ روسیه و اوکراین، به تامین نیازهای انرژی هند کمک کند.

به گفته «مینت»، معامله احتمالی با دهلی نو، با توجه به اینکه هند در میان مشتریان اصلی نفت ایران تا پیش از اجرایی شدن تحریم‌های بین‌المللی بود، اهمیت دارد. قرارداد جدید با «ایران نفت‌خیز» به سومین مصرف‌کننده بزرگ نفت جهان کمک خواهد کرد تا بتواند از پس بهای بالای انرژی در بازارهای جهانی برآید.

کمپانی‌های نفتی دولتی هند مانند «او.اِن.جی.سی» و «اویل ایندیا» پیشتر در عملیات استخراج از حوزه‌های نفتی و گازی ایران سهیم بوده‌اند، و یک کنسرسیوم هندی میدان گازی «فرزاد-بی» را در منطقه خلیج کشف کرد.

دهلی نو همچنین در توسعه زیرساخت‌های ایران نقش داشته است. به گفته منابع آگاه، در جریان سفر آبان‌ کنی، مقامات دو کشور بر ادامه همکاری برای توسعه «پایانه شهید بهشتی» بندر چابهار توافق کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید