اعتراض کُردها در پی حمله مسلحانه به مرکز فرهنگی «احمد کایا» در پاریس

بنا بر گزارش‌های اولیه عامل حمله که منجر به کشته شدن 3 تن از اعضای جامعه کُرد پاریس شده به تنهایی دست به این اقدام زده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ساعاتی پس از حمله مسلحانه یک مرد 69 ساله فرانسوی در صبح روز جمعه 2 دی‌ماه، به مرکز فرهنگی کُردها در پاریس، گزارش‌هایی از درگیری بین پلیس فرانسه و افراد تظاهر‌کننده متعلق به جامعه کُرد در پاریس، منتشر شد.

دادستانی فرانسه اعلام کرده که در این حمله مسلحانه که گفته می‌شود احتمالا «انگیزه نژادپرستانه» داشته، سه نفر کشته و چهار نفر نیز زخمی شده‌اند.

وکیل مرکز فرهنگی احمد کایا نیز اعلام کرده که هر سه فرد کشته شده، کُرد بودند.

در پی اعلام این خبر و با تجمع افراد جامعه کُرد در پاریس و روشن‌کردن آتش توسط آن‌ها، پلیس فرانسه نیز به سمت تظاهراتی که در منطقه دهم در مرکز شهر فرانسه برگزار شد، گاز اشک‌آور پرتاب کرد.

همزمان، ژرالد دارمانین، وزیر کشور فرانسه نیز جمعه تایید کرد که عامل حمله پاریس که منجر به کشته شدن 3 تن از اعضای جامعه کُرد شده، به تنهایی دست به این اقدام زده است.

پیش از این، دادستانی فرانسه اعلام کرد که طی تیراندازی در یک مرکز فرهنگی کُرد در پاریس، سه نفر کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند که حال یکی از آنها وخیم است.

روزنامه «لو پاریزین»، چاپ پاریس، نیز گزارش داده بود که صبح جمعه، 2 دی‌ماه، یک مرد 69 ساله به سمت گروهی از مردم در مرکز احمد کایا در خیابان «آنژین» در منطقه 10 پاریس تیراندازی کرده است.

الکساندرا کوردبارد، شهردار منطقه 10 نیز به تلویزیون «BFM» گفته است که در این حمله، به یک آرایشگاه و یک رستوران در خیابان نیز شلیک شده است.

بر اساس گزارش دادستانی، نیروهای پلیس مرد مسلح را که نزد پلیس سوء‌پیشینه داشته بازداشت کرده‌اند و بلافاصله پس از تیراندازی یک اسلحه، کشف و ضبط شده است.

به گزارش پاریزین، این مرد، که گفته می‌شود یک راننده بازنشسته قطار است، و سابقه حمله با قمه به مهاجرانی که در چادرها زندگی می‌کردند را داشته 12 دسامبر جاری از زندان آزاد شده بود.

پاریزین همچنین به نقل از یک منبع پلیس که نامش فاش نشده، افزوده است که مظنون در سال 2016 به‌دلیل اقدام به قتل غیرعمد و در سال 2019 به‌دلیل نگهداری غیرقانونی اسلحه بازداشت شده بود.

در حالی که پلیس فرانسه اعلام کرده که عامل حمله پاریس یک تبعه فرانسوی بوده و در تلاش‌های قبلی به قتل دست داشته، دادستانی از اعلام شفاف تحقیقات خودداری کرده ولی گفته است که تحقیقات در زمینه ترور با انگیزه «نژادپرستانه» نیز در حال انجام است.

خبرگزاری «رویترز»، به نقل از دیوید ایندیک، وکیل مرکز جامعه کُرد پاریس نیز گفته است که سه کشته این حمله مسلحانه، همگی از اعضای جامعه کُرد پاریس هستند.

فرانسه در سال‌های 2015 تا 2016 شاهد حملات مرگبار توسط افراط‌گرایان شد و به‌دلیل خشونت‌های مرتبط با تروریسم همواره در حالت آماده‌باش است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید