«قرارداد 25 ساله»؛ افتتاح سرکنسولگری چین در بندرعباس

برخی کارشناسان ایرانی، رابطه پکن با تهران را یک رابطه استعماری و در تضاد با منافع ملی کشورشان توصیف می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

چین در اقدامی که آن را بخشی از «قرارداد راهبردی 25 ساله» با جمهوری اسلامی عنوان کرده است، سرکنسولگری خود در شهر بندرعباس را افتتاح کرد.

به گزارش «تسنیم»، چانگ هوآ، سفیر چین در تهران، چهارشنبه 30 آذر، در صدر هیأتی دیپلماتیک در بندرعباس حضور پیدا کرد و ضمن دیدار با مهدی دوستی، استاندار هرمزگان، سرکنسولگری این کشور در بندرعباس را افتتاح کرد.

شبکه استانی «صدا و سیما» در هرمزگان گزارش داده است که هوآ در دیدار خود با استاندار هرمزگان، تصریح کرده است که حضور چین در جنوب ایران بخشی از قرارداد همکاری 25 ساله بین این دو کشور است.

او همچنین از حضور بسیاری از شرکت‌های چینی در بندرعباس و جنوب ایران خبر داد.

بر اساس این گزارش، مهدی دوستی نیز در این دیدار تأکید کرد که جمهوری اسلامی از فعالیت این کنسولگری در استان هرمزگان به صورت «قاطع حمایت می‌کند.

آن‌چه به عنوان «قرارداد راهبردی 25 ساله» بین ایران و چین یاد می‌شود، محل انتقاد بسیاری از شهروندان ایرانی بوده است. جمهوری اسلامی جزئیات این قرارداد را منتشر نکرده و ناظران با توجه به سابقه حضور چین در کشورهای ضعیفی که از منابع بالایی برخوردار هستند، هشدار داده‌اند که این قرارداد زمینه وابستگی بیشتر ایران به چین را فراهم می‌کند.

سفیر چین در دیدار خود با استاندار هرمزگان همچنین گفت، پکن از تهران در برابر «مداخله خارجی» حمایت خواهد کرد. این در حالی است که هیچ قرارداد همکاری دفاعی شناخته‌شده‌ای بین جمهوری اسلامی و جمهوری خلق چین، برای دفاع در برابر «مداخله خارجی» وجود ندارد.ایران و چین در سال 2021 یک قرارداد همکاری 25 ساله امضا کردند. قراردادی که در حافظه تاریخی ایرانی‌ها به عنوان «قرارداد ترکمنچای دوم» ثبت شده است.

بسیاری از کارشناسان و شهروندان ایرانی در شبکه‌های اجتماعی، رابطه پکن با تهران را یک رابطه استعماری و در تضاد با منافع ملی کشورشان توصیف می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید