زلنسکی در کنگره آمریکا: پهپادهای ایرانی تهدیدی علیه زیرساخت‌های اوکراین هستند

دولت اوکراین تاکید کرده که ارتش روسیه در حمله به زیرساخت‌های شهری و مردم عادی از پهپادهای «مهاجر» و «شاهد» ساخت شرکت ایرانی «قدس» استفاده می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، طی سخنرانی در کنگره آمریکا تاکید کرد که پهپادهای ایرانی بکارگرفنه شده توسط ارتش روسیه، به تهدیدی بزرگ علیه زیرساخت‌های کشورش تبدیل شده‌اند.

زلنسکی که چهارشنبه 30 آذر برای اولین بار از آغاز تهاجم نظامی روسیه در 10 ماه گذشته به اوکراین، به یک کشور دیگر سفر می‌کند، در جمع نمایندگان کنگره آمریکا تصریح کرد که روسیه با کمک پهپادهای ایرانی، اهداف مهمی در اوکراین را هدف قرار می‌دهد.

با این حال، او اظهار داشت که‌ اوکراین تسلیم روسیه نخواهد شد و نیروهای اوکراینی به مقاومت خود ادامه خواهند داد.

پیش از این فرانسه، بریتانیا و آلمان در نامه‌ای به سازمان ملل متحد در اکتبر گذشته خواستار تحقیق درباره ارسال پهپادهای نظامی ایرانی به روسیه با هدف بکارگیری در جنگ اوکراین شدند.

دولت اوکراین در گزارش‌هایی تاکید کرده بود که ارتش روسیه در حمله به زیرساخت‌های شهری و مردم عادی از پهپادهای «مهاجر» و «شاهد» ساخته‌شده توسط شرکت ایرانی «قدس» استفاده می‌کند.

مقامات اوکراینی ابراز داشتند که شرکت مذکور تحت تحریم‌های مرتبط با قطعنامه 2231 سازمان ملل بوده و روسیه در تعامل با این شرکت، به نقض این قطعنامه اقدام کرده است.

پس از ارائه شواهد غیر قابل انکار از بکارگیری پهپادهای ایرانی از جمله «شاهد-136» توسط روسیه در جنگ علیه اوکراین، جمهوری اسلامی به ارسال پهپاد به مسکو اذعان کرد اما مدعی شد که این پهپادها را پیش از جنگ به روسیه تحویل داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید